Ο Παρνασσός εύκολα 3-1 τον Κιθαιρώνα

0

Παρνασσός Αράχωβας

Με ηγέτη και σκόρερ τον Καλλέργη ο Παρνασσός κέρδισε εύκολα 3-1 τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Βοιωτίας. Η ομάδα της Αράχωβας (η μοναδική εκπρόσωπος της Βοιωτίας στη Δ’ Εθνική και στον 7ο όμιλο) δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και η νίκη συνδυάστηκε και με καλή εμφάνιση δείχνοντας ότι είναι έτοιμη για το πρωτάθλημα.

Διαβάστε αναλυτικά πως διαμορφώθηκαν οι αγώνες του κυπέλλου Βοιωτίας

“[more…]”

Με ηγέτη και σκόρερ τον Καλλέργη ο Παρνασσός κέρδισε εύκολα 3-1 τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου και πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Βοιωτίας. Η ομάδα της Αράχωβας (η μοναδική εκπρόσωπος της Βοιωτίας στη Δ’ Εθνική και στον 7ο όμιλο) δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και η νίκη συνδυάστηκε και με καλή εμφάνιση δείχνοντας ότι είναι έτοιμη για το πρωτάθλημα. Ο περσινός πρώτος σκόρερ της α’ κατηγορίας Ανδρέας Καλλέργης ξεκίνησε και πάλι να «πυροβολεί». Πέτυχε τα δυο γκολ και γενικά έδειξε ότι και φέτος θα είναι το βαρύ πυροβολικό της ομάδας του Νίκου Γεωργακόπουλου. Κι αν σε αυτόν προσθέσουμε τον Λουκά Καρακατσάνη (το μεταγραφικό φετινό μπαμ του Παρνασσού που δεν αγωνίστηκε) καταλαβαίνει κανείς τι επιθετικό δίδυμο θα διαθέτει η ομάδα της Αράχωβας..

Μόλις στο 15* σε σέντρα του Διβόλη ο Μίχας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι άνοιξε το σκορ (1-0).

Κιθαιρώνας Καπαρελίου

Στην επανάληψη το λόγο πήρε ο Καλλέργης που με δυο προσωπικά γκολ στο 60* και 68* ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-1 με απ’ ευθείας κτύπημα φάουλ του Τσοπανέλη στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ αλλά στο 10* ο Γκαλαμέλος και στο 25* ο Γκικόπουλος σημάδεψαν τα δοκάρια.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε και με δυο κόκκινες κάρτες. Στο 41* ο Τσώνης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια (δεύτερη κίτρινη) και τον ακολούθησε στο 45* ο Σταμέλος (δεύτερη κίτρινη)

Ο Πήγασος 3-2 τον ΠΑΟΚ

Σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι με θέαμα και γκολ ο Πήγασος κατάφερε δύσκολα να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του ΠΑΟΚ 3-2 και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου Βοιωτίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ειδικά στο α’ ημίχρονο όπου πέτυχαν και τα τρία γκολ «κλειδώνοντας» ουσιαστικά και την πρόκριση αν από το 38* αγωνίζοταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σάχο Φ. με απ’ ευθείας κόκκινη. Οι φιλοξενούμενοι με αριθμητική υπεροχή στην επανάληψη προσπάθησαν για το καλύτερο αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο γκολ στην εκπνοή του αγώνα.

Στο 22* ο Παπασιδέρης άνοιξε το σκορ (1-0) και στο 29* ο Καλλιώρας διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων (2-0).

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να μειώσουν σε 2-1 στο 41* με τον Λιάκο Σ. αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Δημόπουλος έκανε το 3-1. Ακριβώς στην εκπνοή ο Βιέννας διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Άνετα η Δάφνη  3-0 τη Θήβα

Δάφνη Ερυθρών

Σε ρυθμό ρελαντί η Δάφνη κέρδισε 3-0 τη Θήβα και πέρασε άνετα στον επόμενο γύρο του κυπέλλου Βοιωτίας. Η ομάδα των Ερυθρών έδειξε πιο έτοιμη και ήταν ουσιαστική στην τελική προσπάθεια παίρνοντας έτσι μια άνετη νίκη. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Θήβας έδειξε κάποια καλά στοιχεία αλλά φάνηκε ότι θέλει πολλή δουλειά ακόμα αφού είναι μια εντελώς καινούργια ομάδα.

Μόλις στο 7* ο Μαντού άνοιξε το σκορ και στο 63* ο Λεχρής διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Κουτσοδήμος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ο Επαμεινώνδας 1-0 στον Ορχομενό

Επαμεινώνδας Λεύκτρων

Μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε ο Επαμεινώνδας μέσα στον Ορχομενό. Η ομάδα των Λεύκτρων με γκολ – κεφαλιά του Γιάννη Λάμπρου στο 33* κέρδισε την τοπική ΑΕΟ και θα δηλώσει παρούσα στη νέα κλήρωση του κυπέλλου.

Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες αλλά οι φιλοξενούμενοι του Βαγγέλη Φράγκα πιο έμπειροι αλλά και πιο ουσιαστικοί κατόρθωσαν να πάρουν την «επαγγελματική» πρόκριση δείχνοντας όμως ότι διαθέτουν κι ένα καλό σύνολο που μπορεί να πρωταγωνιστήσει.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι του Ντίνου Χάνιου έδειξαν ότι και φέτος θα είναι το σκληρό «καρύδι» της κατηγορίας.

Η κεφαλιά λοιπόν του Γιάννη Λάμπρου στο 33* έκανε τη διαφορά κι έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους.

«Πέρασαν» οι Πλαταιές  2-1 στις Θεσπιές

Α.Ο. Πλαταιών

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο πήραν και οι Πλαταιές. Η ομάδα του Σπύρου Μπέκα αν και δεν απέδωσε τα αναμενόμενα εν τούτοις κέρδισε 2-1 μέσα στις Θεσπιές τον τοπικό Θεσπιακό.

Στο 25* οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Κουτσοδήμο να καάνει το 0-1. Στο 60* ο Πλάκου έκανε το 0-2.

Οι γηπεδούχοι που το πάλεψαν κι έδειξαν καλά στοιχεία μείωσαν στο τελικό 1-2 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κιούση.

«Αέρας» ο Παμβαγιακός  5-2 μέσα στα Σκούρτα

Κάνοντας επίδειξη δύναμης στο β’ μέρος ο Παμβαγιακός πέρασε σαν σίφουνας από τα Σκούρτα κερδίζοντας με το ευρύ 5-2 την τοπική ομάδα και πάιρνοντας άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Παμβαγιακός

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν το παιχνίδι στην πρώτη ώρα όπου και προηγήθηκαν αλλά και κατόρθωσαν αργότερα να έχουν φέρει στα ίσα τον αγώνα. Στο τελευταίο όμως ημίωρο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι διέθεταν και καλύτερη φυσική κατάσταση αλλά και ποιότητα ως ομάδα.

Στο 43* ο Βόγκλης Κ. έβαλε μπροστά στο σκορ (1-0) την ομάδα του.

Στην επανάληψη όμως πήρε το λόγο ο Γιώργος Μάνεσης. Στο 46* σημάδεψε το δοκάρι, στο 48* ισοφάρισε σε 1-1 και στο 50* έδωσε το προβάδισμα 2-1 στον Παμβαγιακό.

Στο 55* και πάλι ο Βόγκλης ισοφάρισε σε 2-2.

Από κει και πέρα η ομάδα των Βαγίων επέβαλλε ολοκληρωτικά το ρυθμό της. Στο 70* ο Κυμπεζής έκανε το 2-3 και στο 75* ο Μπότσι έκανε το 2-4.

Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Μερκούρης Ε.

“Ίδρωσε” η Δόξα 2-1 στο Πάυλο

Δυσκολεύτηκε αφάνταστα η νεοφώτιστη στην Α’ κατηγορία Δόξα Μουρικίου να κάμψει την αντίσταση του Α.Ο. Παύλου με σκορ 1-2, που διαμορφώθηκε στην παράταση με γκολ που ήρθε προς το τέλος αυτής . Οι γηπεδούχοι είχαν την καθολική υπεροχή σε όλο το παιγνίδι ,πίεσαν έκαναν φάσεις , με την γηπεδούχο ομάδα του Παύλου να παρατάσσει υπέρμετρη δύναμη , φοβερό πάθος και καλή αμυντική τακτική με έμφαση στην αντεπίθεση. Σε ωραία διείσδυση του Κατσέλη και ανατροπή του από τον Πιτσάβα, το Μουρίκι είχε την ευκαιρία με το πέναλτι του Δούρου να κάνει το 0-1. Το παιγνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο και στο β΄ ημίχρονο, αλλά στο 70’ το ματς πήρε φωτιά , όταν σε στημένη φάση και φάουλ του Επισκόπου , ο Γ.Ντελής από κοντά έκανε το 1-1 και εκεί η Δόξα τα χρειάστηκε ….Πίεσε είχε δοκάρι με το Δούρο και κλασικές ευκαιρίες με τους Αλεξάκη (γκολ που δε χάνεται στο 87’ ), Δούρο,  Ραχούτη και Κατσέλη .

Μόλις πριν την εκπνοή της παράτασης ο Σεχάι, μετά από γύρισμα του Ραχούτη, και κοντινό πλασέ λύτρωσε τους φιλοξενούμενους στέλνοντάς τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Βοιωτίας.