Λες και έπαιζαν πόλο…

0

Ακόμα βάζουν γκόλ στο Ακραίφνιο !  Ο τοπικός Απόλλων κέρδισε με το “αγγλικό” 5-4 τον Άρη Αγίας Τριάδος  σ’ ένα από τα καλύτερα παιχνίδια στην β’ κατηγορία Βοιωτίας.

“[more…]”

Τα νεαρά παιδιά του Ακραιφνίου έδειξαν πέρυσι πώς το πρόβλημά τους ήταν το γκολ.
Ξεκίνησαν φέτος το πρωτάθλημα και έκαναν δύο ήττες στα τρία πρώτα παιγνίδια ακριβώς για τον ίδιο λόγο.
Ο προπονητής της ομάδας Κουκοβίνος Νεκτάριος είχε πει πως το γκολ είναι θέμα ικανότητας και δουλειάς.
Μάλλον δικαιώθηκε αφού στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και το γκολ έμοιαζε να είναι παιγνιδάκι για τους παίκτες του.
Στο 24 ΄ο Μουστής εκμεταλλεύτηκε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Μαυροδήμου Δ και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Στο 36 ΄ ο νεαρός Βασιλείου Δ. (πρώτη του επίσημη εμφάνιση με τα χρώματα της ομάδος φέτος ) έκανε με πολύ δυνατό σούτ από τα πλάγια το 2-0.
Γενικά αυτό που είδαν στο πρώτο ημίχρονο όσοι τυχεροί βρέθηκαν στο γήπεδο, ήταν πραγματικά απίστευτο.
Από την άλλη η Αγ. Τριάδα η οποία σημειωτέον έχει πολύ καλές μονάδες και ποδοσφαιριστές που γνωρίζουν πολύ καλά τη μπάλα, δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό που είχε επιβάλει ο γηπεδούχος.
Έτσι το ημίχρονο έληξε με 2-0.
Οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια, αλλά αυτά που είδαν τα μάτια μας στο δεύτερο ημίχρονο θα μείνουν για πολύ καιρό χαραγμένα στη μνήμη μας.
Οι γηπεδούχοι έχοντας μπει  όπως είπαμε σε τρελό ρυθμό έκαναν το 3-0 με τον Μαυροδήμο Χ. στο 52 ΄ Η Αγ. Τριάδα μείωσε σε 3-1 και μέσα σε δέκα λεπτά έγινε το 3-2.
Στη συνέχεια το παιγνίδι έγινε δραματικό.
Τα συστήματα πήγαν περίπατο και το μάτς έμοιαζε με ρώσικη ρουλέτα.
Ο διαιτητής Κοτσικόρος σφυρίζει φάουλ σε επίθεση των γηπεδούχων όταν ο τερματοφύλακας της Αγ. Τριάδος ανέτρεψε τον Μαυροδήμο Χ. έξω από την περιοχή ο οποίος έβγαινε tet a tet με το τέρμα.
Στην εξέλιξη της φάσης όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα κι ένα όμορφο γκολ δεν μέτρησε από λάθος του διαιτητή.
Οι παίκτες των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκαν και λίγο αργότερα ο διαιτητής αποβάλει τον τερματοφύλακα της Αγ. Τριάδος.
Σειρά των φιλουξενούμενων να διαμαρτυρηθούν με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο  προπονητής Μάνεσης.
Στο 67 ’ έγινε το 4-2 για το Ακραίφνιο με τον Καλαμάτα και μετά από λίγο οι φιλοξενούμενοι μειώνουν ξανά σε 4-3.
Ο Μαυροδήμος Χ. έκανε με ωραίο πλασέ στο 76 ΄το 5-3 για να έρθουμε στο 84 ΄ όταν ο Τζανόπουλος με πέναλτυ (που δεν ήταν) έκανε το τελικό 5-4 !
Για τους γηπεδούχους οι οποίοι έκαναν το καλύτερό τους παιγνίδι μέχρι σήμερα θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον διότι όλοι έφτασαν σε πολύ ψηλά επίπεδα απόδοσης.
Για την Αγία Τριάδα ξεχώρισαν οι Τζανόπουλος και Κατσίμας.

Απόλλων: Μπαμπέκος, Βασιλείου Δ, Τερόλλι, Μαυροδήμος Δ, Βασιλείου Γ,  Τσαούσης, ( 53 ΄ Κιούσης ) Αγαπητός ( 62 ΄Μπεθάνης Μ.) Παυλιώτης, Μουστής, Καλαμάτας, Μαυροδήμος Χ.

Κουκοβίνος Νεκτάριος (Ακραίφνιο )
“Είχα πει στα παιδιά ότι το γκολ είναι θέμα δουλειάς ομαδικής. Δεν είναι πάντα θέμα ενός. Στο γκολ κάποιοι συνεργάζονται και κάποιος βάζει τη μπάλα στα δίχτυα.
Όλη την εβδομάδα μετά το παιγνίδι με την Άσκρη δουλέψαμε πάνω σ΄αυτό. Η δουλειά που έκαναν τα παιδιά δεν πήγε χαμένη. Σημειώσαμε 5 τέρματα. Όταν μία ομάδα δείχνει να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα και ξαφνικά πετυχαίνει 5 γκολ τότε κάτι καλό έχει γίνει.
Δεν μένει παρά να δούμε στο επόμενο παιγνίδι αν αυτό ήταν τυχαίο  ή όχι.
Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες για την πολύ μεγάλη εμφάνιση που μας πρόσφεραν και να τους πω δημοσίως ότι είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι προπονητής τους”.