Μαλεσίνα – Άρης Θήβας 57-56

0

Η Μαλεσίνα επικράτησε σήμερα με 57-56 του Άρη Θήβας, ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-2 και πλέον η πρόκριση στον μεγάλο τελικό θα κριθεί στο 5ο και τελευταίο αγώνα που θα γίνει μετά το Πάσχα στην έδρα του Άρη.

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα ήταν το σημερινό, με τις άμυνες να είναι κυρίαρχες, με πάθος, ένταση και πολλά παράπονα των ηττημένων για τη διαιτησία των Χαϊνά-Χριστοδούλου.

Ο Άρης πήγε σε χαμηλό τέμπο το ματς, όμως η Μαλεσίνα ακόμα και έτσι βρήκε τις λύσεις για να έχει τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (32-28).

Στην τρίτη περίοδο υπήρξε η απόλυτη ισορροπία (44-44) για να κριθούν όλα στο τέλος και στις μικρές λεπτομέρειες.

Ο Κατσαγάνης με τρίποντη βόμβα έδωσε το προβάδισμα στη Μαλεσίνα με 56-53 για να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Τσιρόπουλος ισοφαρίζοντας σε 56-56!

Η τελευταία φάση του αγώνα όπως φαίνεται πάντως, θα μείνει για καιρό στην επικαιρότητα, με τη Μαλεσίνα να παίρνει τη νίκη και τον Άρη να διαμαρτύρεται για τη διαιτητική απόφαση.

Ο Τσιρόπουλος με το σκορ ισόπαλο 56-56 στα τελευταία 2′ δευτερόλεπτα, χρεώθηκε με τεχνική ποινή από τη Χαϊνά για να διαμορφώσει ο Συριστρατίδης με μια βολή που έμοιαζε με…γκολ σε ποδοσφαιρικό αγώνα το τελικό 57-56 υπέρ της ομάδας του ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά.

Από τον Άρη που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία όχι μόνο από την τελευταία φάση, ξεχώρισαν οι Γκόλιας, Τσιρόπουλος.

Διαιτητές: Χαϊνά-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 16-17, 12-16, 13-12.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 14 (1), Κανακάρης, Γάτος 11 (3), Βίγγος 1, Παπαδημητρίου 14, Συριστρατίδης 17 (1), Τούντας, Ψωρομίτας, Παπαδιάς, Καραμίντζος, Κοτσιομίτας.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος, Καραδόπουλος, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 19 (1), Τσιρόπουλος 11 (2), Κλούρας 1, Μανώλας 5, Χαρίσης 4, Ευγενίου 5, Καλπούζος, Ψαριανός 4.

Πηγή: eviabasket