Ε.Π.Σ. Βοιωτίας: Νίκη οι νέοι, συντριβή οι παίδες

0

Με γκολ του Τσιώλη στο 90’ οι νέοι πανηγύρισαν νίκη – «θρίλερ» (1-0) επί της ομάδας της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας ενώ οι παίδες γνώρισαν την συντριβή (0-6)

Στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας, στον Αγιο Σπυρίδωνα, η ομάδα στην κατηγορία των νέων (συμμετέχουν ποδοσφαιριστές οι οποίοι γεννήθηκαν από 01/01/2002 έως και 31/12/2003) και η ομάδα στην κατηγορία των παίδων (συμμετέχουν ποδοσφαιριστές οι οποίοι γεννήθηκαν από 01/01/2004 έως και 31/12/2005) της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας υποδέχθηκαν την Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου, τις αντίστοιχες ομάδες της Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας.

Οι αγώνες εντάσσονταν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του προγράμματος, του 8ου όμιλου, της Α’ φάσης, ανά κατηγορία, του πανελλήνιου πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων ή όπως έχει γίνει περισσότερο γνωστό, των μικτών ομάδων των Ε.Π.Σ. της χώρας, στην κατηγορία των νέων και στην κατηγορία των παίδων, που διοργανώνει η Ε.Π.Ο. και στη σεζόν 2017-2018.

Τα συναισθήματα μετά από την ολοκλήρωση και του αγώνα των νέων είναι ανάμεικτα για τους Βοιωτούς μιας και η ομάδα στην κατηγορία των παίδων, που αγωνίστηκε πρώτη, γνώρισε τη συντριβή με 6-0 από την αντίστοιχη ομάδα των Αιτωλοακαρνάνων ενώ η ομάδα στην κατηγορία των νέων επικράτησε με 1-0. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα αφού κατακτήθηκε στο φινάλε του αγώνα που ήταν… «Χιτσκοκικό».

Παίδες

Ε.Π.Σ. Βοιωτίας – Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας 0-6

Το παιχνίδι που ξεκίνησε στις 12:30’ δεν έδειξε στην αρχή του οτι θα έχει αυτή την κατάληξη, αλλά σε αυτές τις ηλικίες η απόδοση των νεαρών παιχτών έχει άμεση σχέση και με την «ψυχολογία» που εύκολα μεταβάλλεται.

Οι γηπεδούχοι μέχρι το 27’ άντεξαν στις επιθέσεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι ήταν καλύτεροι και έφταναν εύκολα στην περιοχή των Βοιωτών. Σε εκείνο το λεπτό, όμως και σε μια κακή συνεννόηση μεταξύ αμυντικών και τερματοφύλακα, μετά από πλάγιο, ο Τσουγκρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι νέο λάθος στην αμυντική γραμμή και ο Σατρατζεμης με πλασέ έκανε το 0-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Εξι λεπτά μετά από την έναρξη του β’ μέρους (46’) ο Κοκόσης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και ωραίο σουτ έκανε το 0-3 που «έκοψε τα πόδια» των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι, πλέον, δεν είχαν την «ψυχολογία» για να αντιδράσουν και… «παραδόθηκαν στις ορέξεις» των φιλοξενούμενων οι οποίοι στο 62’ έφτασαν στο 0-4 με το δεύτερο γκολ του Κοκόση, στο 70’ στο 0-5 με το γκολ του Αυγέρη, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 57’ και δύο λεπτά αργότερα (72’) ο Κοκόσης με το τρίτο, προσωπικό του, γκολ στο ματς έγραψε το τελικό σκορ, 0-6…

Ε.Π.Σ. Βοιωτίας (Νίκος Τριπηλόπουλος): Γρίβας – Λίλιος (66’ Κροκος), Μπότσης, Κοντος (71’ Προμπονάς), Καραμίντζος, Σταμούλης, Μπέκας, Καρατζάς (41’ Μητρατζούλης), Τσεμπερλίδης, Παπαδόπουλος (56’ Κατσαρέλης), Τσοκάνης (41’ Ποθητός).

Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας (Βασίλης Παπαθανασίου): Παναγιωτόπουλος – Πάτρας (57’ Αυγέρης), Μπαγιάτης (41’ Λιάτσος), Ζαβέρδας, Μπραζιώτης (41’ Ρουπάκης), Προδρομίτης, Τσουγκρης, Κοκόσης, Σατρατζέμης (68’ Παπαχρήστος), Κοντούρης (57’ Γεωργιάδης), Παρασης.

Τον αγώνα διηύθυνε χωρίς κανένα πρόβλημα ο κ. Ανδρεόπουλος Μιλτιάδης με βοηθούς τον κ. Τσιπούρα Νικογιάννη και τον κ. Χλεμπογιάννη Χαράλαμπο, όλοι από τον Σ.Δ.Π. Φωκίδας.

Νέοι

Ε.Π.Σ. Βοιωτίας – Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας 1-0

Το παιχνίδι των νέων που ξεκίνησε αμέσως μετά (14:30’) ήταν αρκετά κρίσιμο και για τις δυο ομάδες, για την πρωτιά του ομίλου και οι παίχτες τα «έδωσαν όλα».  Ηταν αρκετά καλό, είχε διαστήματα κατά τα οποία παίχτηκε αρκετά καλό ποδόσφαιρο, τηρουμένων των αναλογιών, είχε τεχνική, αλλά είχε και διαστήματα στα οποία υπήρξαν αρκετές δυνατές μονομαχίες, κυρίως στο β’ μέρος. Ολοκληρώθηκε, δε, με φινάλε… θρίλερ.

Δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις και στις δυο εστίες και έχουν το δίκιο τους οι φιλοξενούμενοι που τα… έβαλαν και με τη τύχη τους διότι στα τελευταία λεπτά έκαναν ευκαιρίες τις οποίες «καθάρισε» ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Αλευράς.

Το ματς κρίθηκε, δε, στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν, πλέον, είχε «ανοίξει» και η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω. Σε μια τέτοια φάση ο Τσιώλης βρέθηκε σε επίκαιρη θέση μέσα στην περιοχή και πλάγια αριστερά, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να τον ανακόψουν, πλάσαρε σωστά στο τετ-α-τετ και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του τέρματος (φωτο) για να πανηγυριστεί το «χρυσό» γκολ… δεόντως.

Οι φιλοξενούμενοι, κατόπιν, στις καθυστερήσεις, βγήκαν «μαζικά» μπροστά προσπαθώντας να ισοφαρίσουν. Σε μια τέτοια φάση είχε προωθηθεί ακόμη και ο  τερματοφύλακάς τους, Κοντογιάννης, ο οποίος στην επιστροφή του στην εστία του ήρθε πολύ κοντά με τον Μάμαλη. Ο διαιτητής κάλεσε αμέσως και τους δυο κοντά του και τούς έδειξε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα. Ετσι, οι δυο ομάδες έπαιξαν για δευτερόλεπτα με 10 παίχτες.

Ε.Π.Σ. Βοιωτίας (Βαγγέλης Πούλος): Αλευράς – Κολιούκος, Λάμπρου, Μάμαλης, Κολοβός (88’ Καινουργιάκης), Στάμος, Μαμούρης, Καλογρηάς (46’ Πλακουδάκης), Τσάγκας (84’ Γεράσης), Δριχούτης, Τσιώλης.

Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας (Βασίλης Παπαθανασίου): Κοντογιάννης – Ακυρος (73’ λ.τρ. Σταθοχριστόπουλος), Τρομπούκης, Δερβίσης, Χουλιάρας, Φουνταλης, Τσιριμώκος (53’ Ρούπας), Ορφανουδάκης (84’ Κουλούρης), Κλιάφας (59’ Κοσανδιανός), Αντωνόπουλος, Γιαννακόπουλος.

Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Κουφογιάννης Δημήτριος, επίσης από τον Σ.Δ.Π. Φωκίδας, με βοηθούς τον κ. Τσιπούρα και τον κ. Χλεμπογιάννη.