Βαριά ήττα και αποκλεισμός… Π.Α.Σ. – Λεβαδειακός 4-0

0

Την ήττα με 4-0 γνώρισε ο Λεβαδειακός στα Γιάννινα από τον Π.Α.Σ. κι έτσι αποκλείστηκε από τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Λεβαδειακός είχε την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση. Στο 14ο λεπτό, ο Σουμπίνιο έβγαλε μόνο του τον Μπελγκαζουανί, ο επιθετικός του Λεβαδειακού προσπέρασε τον Σκόνδρα, προσπάθησε να «κρεμάσει» από μακριά τον Περιστερίδη, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα.

Τρία λεπτά αργότερα (17′), ο Γιάκος έκανε τη σέντρα, αλλά ο Κόντε δεν μπόρεσε να βάλει το κεφάλι του για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 31ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Τζημόπουλος έβαλε την προβολή στο κέντρο της άμυνας του Λεβαδειακού και με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Σωτηρίου.

Στο 38* ύστερα από τη συρτή σέντρα του Αποστολόπουλου από τα δεξιά, ο Μπερτρά δεν βρήκε την μπάλα, την βρήκε όμως στο κέντρο της γηπεδούχου άμυνας ο Κόντε. Ο Ισπανός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έδωσε σκορ πρόκρισης στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στο 53′, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να μειώσει. Μετά από τη σέντρα του Ντιόγκο από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Το τρίτο γκολ ήλθε στο 79ο λεπτό και ήλθε και πάλι από τα πόδια του Πέδρο Κόντε. Ο Μπουκουβάλας μπήκε από τα αριστερά, «έπασε» την μπάλα στο κέντρο προς τον Κόντε και ο Ισπανός με εξαιρετικό πλασέ με το δεξί εντός περιοχής την έστειλε στα δίχτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα (4-0) διαμόρφωσε ο Γαρουφαλιάς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά τη σέντρα του Μανθάτη από τα δεξιά, ο Γαρουφαλιάς έκανε το σουτ στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε δίχτυα.

Γήπεδο: «Ζωσιμάδες»

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος

Βοηθοί: Αϊχάν Χούσκογλου, Σπυρίδων Βασιλόπουλος

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Αποστολόπουλος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Γιάκος (85′ Χαλκιαδάκης), Μπερτρά (75′ Σολτάνι), Βιντάλ (79′ Μανθάτης), Κόντε.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Ντιόγκο (69′ Ζαραδούκας), Ζοάο Φαβάρο, Λεονάρντο (46′ Ζαραδούκας), Τριποτσέρης, Αντιλεού, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο (83′ Καθάριος), Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης

Γκολ: 31′ Τζημόπουλος, 38′, 79′ Κόντε, 90’+2′ Γαρουφαλιάς

Κάρτες: 45′ Σκόνδρας, 44′ Μιχαήλ, 71′ Αποστολόπουλος, / 9′ Σουμπίνιο, 27′ Ντιόγκο, 52′ Καλτσάς, 71′ Μπελγκαζουανί,