Απόλλων Λιβαδειάς – Μαλεσίνα 72-91

0

Με λύσεις στην επίθεση η Μαλεσίνα πέρασε με επιτυχία το εμπόδιο του Απόλλωνα μέσα στη Λιβαδειά κερδίζοντας με 91-72, παραμένοντας σε τροχιά κορυφής.

Η ομάδα του Θάνου είχε πλουραλισμό στην επίθεση με τους Χαρατσή Ι. και Συριστατίδη στην πρώτη γραμμή αλλά και 4 συνολικά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Λιβαδειά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των ‘κιτρινόμαυρων’, μην μπορώντας να βρει λύσεις ιδίως στην άμυνα που μέχρι στιγμής είναι το δυνατό της σημείο στο πρωτάθλημα.

Η Μαλεσίνα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στη πρώτη περίοδο με νταμπλ-σκορ (12-24). Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν 28 πόντους διαφορά (26-54) που δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Λιβαδειάς.

Στα ευχάριστα του αγώνα για την ομάδα της Μαλεσίνας, η επιστροφή στη δράση για τον Αντώνη Χαρατσή που επανήλθε μετά από πολύμηνη απουσία λόγω τραυματισμού.

Διαιτητές: Ζάχος-Πατάγιας.

Δεκάλεπτα: 12-24, 14-30, 23-15, 23-22.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ζητουνιάτης): Λιάντζας 5, Φρυγανάς, Παπαγεωργίου 6, Τερματζίδης 9 (1), Μακρής 10, Ζάμπας 23 (2), Κατοπόδης, Γίτσας 3 (1), Στααμέλος 11 (1), Σταυλιώτης, Σκαλτσάς 5.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Χαρατσής Α. 2, Καραμίντζος 3, Ξετρίχης 2, Βίγγος, Χαρατσής Ι. 21, Ψωρομίτας, Συριστατίδης 26 (2), Θεοφανόπουλος 13, Ζουμπόπουλος, Κοτσιομίτας 4, Κατσαγάνης 14, Γάτος 6 (2).

Πηγή: eviabasket