Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 1-1

0

Παλικαρίσια ισοπαλία 1-1 πήρε ο Λεβαδειακός απέναντι στον Ολυμπιακό, ενώ με βάση τις ευκαιρίες η ομάδα του Ανιγκό θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Ο Λεβαδειακός με τον βαθμό αυτόν έφτασε τους 31 συνολικά στο πρωτάθλημα και τέσσερεις αγωνιστικές πριν το τέλος νοιώθει άνετα ενώ στοχεύει και ψηλότερα.

energy

energy1

446-delice

Τα αρχικά πλάνα

Στο 4-2-3-1 του Ανιγκό, ο Επασί ήταν στο τέρμα και οι Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Φαβάρο, Ντιόγκο από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα. Νιασέ και Μητρόπουλος ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τον Σαμπαντόγκο στα δεξιά, τον Γιακουμάκη αριστερά και τον Σουμπίνιο πίσω από τον προωθημένο Μαρκόφσκι.

350-lazaroy428-22538270_1681545271879458_144145156_n

Παρόμοια διάταξη και από τον Γκαρθία, με τον Προτό στην εστία, τους Ελαμπντελαουί (δεξιά), Κούτρη μπακ και τους Μποτία, Σισέ δίδυμο στα στόπερ. Ρομαό και Μάρτινς ήταν στον άξονα, με τον Οφόε μπροστά τους, τους Μάριν, Μιραλάς στις πτέρυγες και τον Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης.

Με το «καλημέρα»

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να φανταστεί ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο 4ο μόλις λεπτό. Ο Νιασέ πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος από την καρδιά της περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ και άνοιξε νωρίς-νωρίς το σκορ.

Στο 23′ ο Προτό κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό, όταν ο Σαβαντόγκο προσπάθησε να τον νικήσει με κοντινό, αλλά διαγώνιο πλασέ και ο Βέλγος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Λεβαδειακός είχε πετύχει ένα γρήγορο γκολ και όντας πιο εύστοχος από τους φιλοξενούμενους, ήταν αυτός που βρισκόταν στη θέση του οδηγού

Το γκολ για τον Ολυμπιακό  ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο ίδιο λεπτό που σκόραραν και ο Λεβαδειακός στο πρώτο μέρος (4ο), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση, με πλασέ του πρώτου τους σκόρερ Ανσαριφάντ στην κίνηση μετά από συρτή σέντρα του Κούτρη.

Στο 75′ σημειώθηκε η τελευταία, αλλά πολύ σημαντική, ευκαιρία του Λεβαδειακού, με τον Γιακουμάκη να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Μαρκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι, να παίρνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά όχι όπως ήθελε και να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.