Νίκη με… ανατροπή. Απόλλων – Ηρακλής 3-2

0

Σε ένα από τα πιο “χορταστικά” ματς της ημέρας, ο Απόλλων Ακραιφνίου, παρά τις πολλές απουσίες, πήρε την εντός έδρας νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 3-2.

Ο Ηρακλής ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο 19′ με πλασέ του Μιχαλά.

Η ομάδα του Γιώργου Αγγέλου όμως, ισοφάρισε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 30′, με το πρώτο από τα δύο σημερινά τέρματα του Ταμπαθάνη.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις πολλές απουσίες που είχαν στον σημερινό αγώνα λόγω ίωσης, πίεσαν, ανέβασαν την πίεσή τους και κατάφεραν να πετύχουν ένα εκπληκτικό γκολ, ένα από τα καλύτερα της φετινής σεζόν, με ομαδική προσπάθεια. Ο Σάλτας ήταν ο τελικός αποδέκτης και έκανε το 2-1 στο 69′.

Στο 82′, ο Ταμπαθάνης με πλασέ “κλείδωσε” τη νίκη για την ομάδα του και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Δουγιέκο.

Γιώργος Αγγέλου (προπονητής Ακραιφνίου): ‘‘Πανελλαδικά όλοι γνώριζαν το πρόβλημα με τις μαζικές ιώσεις στα σχολεία του Ακραιφνίου, κάτι που επηρέασε αρνητικά την προπονητική εβδομάδα της ομάδας, αλλά και την ψυχολογία της. Μπορούσαμε να ζητήσουμε ανθρώπινα την αναβολή που λογικά η διοργανώτρια θα μας έδινε, δεν το κάναμε όμως για να μην μπλέξουμε καταστάσεις στο πρωτάθλημα. Δεν παίξαμε πολύ καλά, αλλά γυρίσαμε γρήγορα το 0-1, βάλαμε τρία γκολ, είχαμε άλλα τόσα δοκάρια και κυρίως στο β΄μέρος πήραμε ρίσκα στο παιχνίδι μας, αφού είχαμε στο σχήμα μας 6 επιθετικογενείς παίκτες απέναντι σε μια ομάδα εμφανώς βελτιωμένη και σοβαρή.

Πηγή: voiotiasports.eu