Παναλίαρτος: «Προκλητική η διαιτησία». Σπουδαίο διπλό το Δήλεσι

0

Το Δήλεσι κατάφερε να πάρει ένα πολύ σημαντικό διπλό στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή των play out, νικώντας 2-1 τον Παναλίαρτο.

Η ομάδα όμως της Αλιάρτου έχει σοβαρά παράπονα από τον διαιτητή Στέφανο Ξηρογιάννη και τον βοηθό Κώνστα μιλώντας σε σχετική ανακοίνωση για προκλητική διαιτησία και για κατά συρροή διαιτητικά σφυρίγματα εις βάρος της:  «Ο Α.Π.Ο Παναλίαρτος διαμαρτύρεται για τα κατά συρροή διαιτητικά σφυρίγματα εις βάρος10420080_711422558976248_2522689541914493954_n του, από την αρχή της χρονιάς, με αποκορύφωμα, το σημερινό ματς, στο οποίο η διαιτησία των κ. Ξηρογιάννη και Κώνστα, ήταν προκλητική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κάτι που φάνηκε και στο ακυρωθέν γκολ που πέτυχε η ομάδα μας, για να κάνει το 2-2, το οποίο έπρεπε να μετρήσει. Επίσης, καταγγέλλουμε τη συμπεριφορά κάποιων παικτών της αντίπαλης ομάδας, εναντίον των ποδοσφαιριστών μας και των φιλάθλων μας. Τέλος, ο Παναλίαρτος, θέλει να συγχαρεί τον κ. Τσώνη για την άψογη διαιτησία».

Ο αγώνας

Παναλίαρτος λοιπόν και Δήλεσι μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη της άμυνας του Παναλιάρτου, πετυχαίνοντας δύο γκολ!

Το 0-1 έγινε μόλις στο 2′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώνστα, το οποίο είχε κερδίσει ο Αλεξανδρής. Στο 15′ ο Κώνστας κάνει τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Μπαρκώση δεν βρήκε στόχο.  Στο 17′, σε σέντρα του Βυλλιώτη, ο Φατιόν χάνει τρομερή ευκαιρία να κάνει το 1-1, η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Στο 25′, το Δήλεσι κατάφερε να κάνει το 0-2, όταν από κάθετη του Μπαρκώση στο Κώνστα, ο δεύτερος γύρισε παράλληλα στον Αλεξανδρή, ο οποίος πέτυχε το γκολ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναλίαρτο στο 45′, όταν έπειτα από σέντρα του Βυλλιώτη, ο Ματίας έχασε εξ επαφής, δεν κατάφερε να κάνει το 1-2.

Στο ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας νέα μεγάλη ευκαιρία. Στο 52′, έπειτα από σέντρα του Κόκκαλη, την κεφαλιά του Βυλλιώτη απέκρουσε εξ επαφής ο Μιγγίρης!

Στο 70′, έπειτα από λάθος διώξιμο του Σκοτίδα, ο Κώνστας από το κέντρο λίγο έλειψε να κάνει το 0-3, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ!

Στο 72′ ήρθε η μείωση του σκορ για την ομάδα του Άγγελου Κυριάκου. Βυλλιώτης και Ρούσσης έπαιξαν το 1-2, με τον δεύτερο να μειώνει με σουτ.

Στο 76′ το σουτ του Βυλλιώτη βρήκε στο δοκάρι και επερχόμενος Ρούσσης έκανε το 2-2, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από τον βοηθό Κώνστα. Η απόφαση αυτή προκάλεσε την οργή των ανθρώπων του Παναλιάρτου, οι οποίοι θεώρησαν ότι το γκολ έπρεπε να μετρήσει!

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έχασαν και άλλη μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν έστω τoν βαθμό στο 85′, αλλά το εξ επαφής σουτ του Κόκκαλη, δεν βρήκε στόχο.

Άγγελος Κυριάκου (Παναλίαρτος): Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με τη διπλωματική διαιτησία των κ. Ξηρογιάννη και Κώνστα. Ήμασταν κακοί και χάσαμε και πάλι ένα ημίχρονο, δωρίζοντας δύο γκολ στον αντίπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο, παλέψαμε με όλες μας τις δυνάμεις και θα μπορούσαμε να πάρουμε την ισοπαλία, καθώς το δεύτερο γκολ που πετύχαμε, έπρεπε να μετρήσει. Πλέον είμαστε σε δύσκολη θέση και στο επόμενο ματς κόντρα στον Ηρακλή, δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης.

Τάκης Πλατής (Δήλεσι): Αυτή ήταν η πιο σημαντική νίκη από τις τρεις συνεχόμενες που έχει καταφέρει να πάρει η ομάδα μου, για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι ο βαθμολογικός και ο δεύτερος είναι γιατί ήρθε κόντρα σε μία πολύ ποιοτική ομάδα όπως είναι ο Παναλίαρτος. Στο πρώτο μέρος προηγηθήκαμε 2-0, αλλά χάσαμε ευκαιρίες να πετύχουμε και άλλο γκολ, όπως και ο Παναλίαρτος για να μειώσει. Επίσης, θέλω να σταθώ σε μια φάση που “χάλασε” τον αγώνα και θέλω να ζητήσω συγνώμη από τον φίλαθλο κόσμο της ομάδας. Ο ποδοσφαιριστής μου παραφέρθηκε, πιστεύω ότι πρέπει να τιμωρηθεί για την ενέργειά του. Πέραν αυτού όμως, η συμπεριφορά όλης της υπόλοιπης ομάδας του Δηλεσίου ήταν αυτή που πρέπει. Καλή συνέχεια στον φίλο μου Άγγελο Κυριάκου. Συγχαρητήρια στο διαιτητικό τρίο.

Πηγή: voiotiasports.eu