Τον… «τιμώρησε» η μπάλα!! Λεβαδειακός – Ατρόμητος 0-1

0

Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο Λεβαδειακός από τον Ατρόμητο σε ένα παιχνίδι που η μπάλα «τιμώρησε» την ομάδα του Ανιγκό αφού έχασε μεγάλες και κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά στο τέλος δέχθηκε γκολ..

Με αυτή την ήττα ο Λεβαδειακός χάνει τις όποιες πιθανότητες είχε για έξοδο στην Ευρώπη αφού απομακρύνθηκε από την πέμπτη θέση. Αντίθετα, ο Ατρόμητος είναι σίγουρα τέταρτος και του χρόνου θα αγωνιστεί στα προκριματικά του Europa League.

LOGO_F12906

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο ΛιβαδειάςΔιαιτητής: Εμμανουήλ Σκούλας

Βοηθοί: Βασίλειος Καμπούρης, Κωνσταντίνος Νικολαϊδης

Τέταρτος διαιτητής: Ιωάννης Μπλούνας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Σωτηρίου, Αντιλέχου (84′ Ζαραδούκας), Σουμπίνιο, Φαβάρο, Ντιόγκο, Μαρκόφσκι, Νιάσε (90+1′ Καθάριος), Γιακουμάκης, Καραχάλιος (77′ Καλτσάς), Τσαμπούρης, Σαβαντόγκο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Κιβρακίδης (66′ Βασιλακάκης), Γιαννούλης, Ντιγκινί, Ουάρντα (90+2 Καρασαλίδης), Ούμπιδες (66′ Ντάουντα), Μάντσον, Μπρούνο

Γκολ: 87′ Μπρούνο

Κίτρινη κάρτα: Ντιόγκο, Αντιλέχου / Χατζηισαΐας, Ουάρντα, Μπρούνο, Καρασαλίδης

Το πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν μέτριο και η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στο Λεβαδειακό. Στο 12′ ο Γιακουμάκης έκανε το γύρισμα με τον Μίρκοβιτς να απομακρύνει. Η μπάλα έφτασε στον Μαρκόφσκι ο οποίος από κοντά πλάσαρε με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να διώχνει και στη συνέχεια το σουτ του Νιάσε πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλές ευκαιρίες. Εκείνος που μπήκε πιο δυνατά ήταν ο Λεβαδειακός όταν στο 49′ ο Μαρκάφσκι έκανε τη σέντρα με τον Γιακουμάκη να κάνει την προβολή από κοντά χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 52′ το σουτ του Ουάρντα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 54′ στην προσπάθεια του Γιαννούλη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σωτηρίου.

λογο

Ο Λεβαδειακός είχε τη μεγάλη του ευκαιρία στο 67′ όταν ο Νιάσε βρέθηκε τετ α τετ με τον Μίρκοβιτς με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να απομακρύνει. Στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Σαβαντόγκο που πλάσαρε με τον Σάκιτς να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.

Στο 87′ ο Ουάρντα άνοιξε ωραία την μπάλα στον Γιαννούλη, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Μπρούνο ο οποίος προ κενής εστίας σημείωσε το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα κι έκανε το τελικό 0-1.