Λεβαδειακός (Κ-17}: Οι «μικροί χάρισαν» τη… νίκη

0

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Super League U17  και πρώτη εκτός έδρας, γνώρισε  η ομάδα Κ-17 του Λεβαδειακού.
Στο πρώτο της παιχνίδι μακριά από την έδρα της η ομάδα του Γιάννη Καντά ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την αντίστοιχη ομάδα του Απόλλωνα  Σμύρνης και αυτή η ήττα θα μείνει αξέχαστη στους μικρούς παίχτες για τον τρόπο που ήρθε…
Ο Λεβαδειακός ουσιαστικά «χάρισε» το τρίποντο στους γηπεδούχους καθώς μέχρι το 87’ ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1 και μέσα σε τρία λεπτά δέχθηκε δυο γκολ από στατικές φάσεις…

Οι νεαροί «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλά στο α’ μέρος και στο 38’ έφτασαν στο γκολ με το πλασέ του Τσιώλη μέσα από την περιοχή, για να είναι το 0-1 σκορ ημιχρόνου.
Στο 60’  έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2, αλλά το σουτ του Μολέ μέσα από την περιοχή και δεξιά μετά από εκτέλεση φάουλ – γέμισμα στην πλάτη της άμυνας, απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας και «έσωσε» την ομάδα του.

Στο 87’ η εκτέλεση του φάουλ από τον Απόλλωνα δεν ήταν πολύ καλή, αλλά η μπάλα πήρε τέτοια πορεία που δεν επέτρεψε στον Αλευρά να διώξει μακριά, έμεινε στην περιοχή και επιθετικός των γηπεδούχων επωφελήθηκε και ισοφάρισε σε 1-1.
Και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι νεαροί παίκτες του Λεβαδειακού από το σοκ οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο φάουλ σε καλό σημείο κοντά στην περιοχή σαν κόρνερ στο οποίο πάλι οι του Λεβαδειακού δεν κατάφεραν να διώξουν και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην «ολική ανατροπή».

Απόλλων: Στάθης, Καρβουνιάρης, Σμιγαδης (73′ Φραρος), Λυκούδης, Βλαχονικολέας, Νούσης (70′ Κάσσος), Κοντογιαννάτος, Γιαννακη (81′ Μπαντρανης), Λιάσκος, Σαλατας (77′ Αναγνώστου), Κουτσουρας (58′ Πεπα)
 Λεβαδειακος: Αλευράς, Παλιάτσας, Δεληγιάννης (87′ Καντάς), Γερακιός, Μολές, Λεχουρίτης, Τσιώλης, Μυτάκης (70′ Λελούδας), Λέτης (79′ Φερφυρής), Αγρογιαννης, Παπανδρέου (57′ Σκλάβούνος)