Λεβαδειακός (Κ-17): Πρώτη νίκη 1-0 τον Ατρόμητο

0

Με το γκολ του Ανδρέα Παπανδρέου, τρια λεπτά πριν από την συμπλήρωση των 90’, η ομάδα Κ-17 του Λεβαδειακού επικράτησε με 1-0 της αντίστοιχης ομάδας του Ατρόμητου Αθηνών  και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.
Στην φάση εκείνη ο σκόρερ κινήθηκε πάρα πολύ γρήγορα μετά από την βαθιά μπαλιά που έγινε, πέρασε τον αμυντικό, πρόλαβε και την έξοδο του τερματοφύλακα και με πλασέ από πλάγια δεξιά, στην δεξιά γωνία της περιοχής, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία.

Το παιχνίδι που έγινε (Κυριακή, 23/9) το πρωί (άρχισε στις11:00’) στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας, στον Αγιο Σπυρίδωνα και το οποίο ήταν για την 3η αγωνιστική του πρώτου γύρου, του πρώτου oμίλου, του πρωταθλήματος Super League Κ17, ήταν «κλειστό», δεν είχε πολλές φάσεις, οι παίχτες προέταξαν την δύναμη, πάλεψαν μέχρι το τέλος για την νίκη και γι’ αυτό αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίχτες καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν ο Ζαϊνι των φιλοξενούμενων με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Λελούδας του Λεβαδειακού με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.
Η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίστηκε δεόντως από τους «πράσινους» ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς βαθμό σε δυο ματς.

Λεβαδειακός (Γιάννης Καντάς): Αλευράς – Παλιάτσας, Γερακιός, Μολές, Δεληγιάννης – Λεχουρίτης, Αγρογιάννης – Τσιώλης (89’ Παπαθανασίου), Παπανδρέου (89’ Καλογρηάς), Σκλαβούνος – Λέτης (71’ Λάμπρου).

Ατρόμητος Αθηνών (Γιώργος Κορακάκης): Σαχάι – Ρουσόπουλος (75’ Γιωτης), Ρίζος, Γιαννακίδης, Τσουρούλας, Πιετρής Παπαδόπουλος (64’ Αλεξανδράκης), Ζαϊνι, Σανι, Οικονόμου (80’ Πίκουλας), Πομώνης.

Διαιτητής ήταν ο Στέφανος Ξηρογιάννης (Γ’ Εθνικής) με βοηθούς τον Βασίλη Παγούρα (Football League) και τον Νίκο Σοφό (Γ’ Εθνικής), όλοι της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας.
– Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του, αδικοχαμένου, 21χρονου, διαιτητή, Νίκου Ντοσίδη.