Λεβαδειακός – Ατρόμητος 0-2

0

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Λεβαδειακός από τον Ατρόμητο σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League – Σουρωτή που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς κάτω από συνεχή βροχή.

Με τρεις στόπερ παρέταξαν τις ομάδες τους οι δύο τεχνικοί. Ο Άκης Μάντζιος είχε τον Επασί στην εστία, Κρνέτα, Αντιλέχου, Φαβάρο στην τριάδα των στόπερ, Παντελιάδη και Τσαμπούρη στις πτέρυγε. Ζησόπουλος και Όμο ήταν τα αμυντικά χαφ, ο Σουμπίνιο επιτελικός και στην επίθεση Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.
Ο Νταμίρ Κάναντι είχε τους Ρισβάνη, Καρασαλίδη, Χατζηισαΐα στους στόπερ, Σάκιτς και Γιαννούλη στις πτέρυγες. Ο Μπουσουλάτζιτς με τον Μάντσον ανέλαβαν τον άξονα, Βασιλακάκης και Ουγκράι το ρόλο των μεοσεπιθετικών και ο Κουλούρης ήταν στην αιχμή.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τρεις καλές στιγμές με την τελική προσπάθεια να εκδηλώνεται και στις τρεις από τον Ευθύμη Κουλούρη. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να γίνει ενοχλητικός κυρίως στην αντεπίθεση κι ήταν ο Χατζηισαΐας εκείνος που στο 37ο λεπτό απομάκρυνε τη σέντρα στου Αντιλέχου μπροστά από το Μαρκόφσκι που είχε βρεθεί σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή της ομάδας του Περιστερίου.

Ο Ατρόμητος πήρε προβάδισμα με μόλις δύο λεπτά να έχουν κυλήσει στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά την προειδοποιητική βολή του Ουγκράι που εξουδετέρωσε ο Επασί στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ, ο Βασιλακάκης στην εκτέλεση εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία της άμυνας του Λεβαδειακού να απομακρύνει κι έγινε ο τέταρτος σκόρερ του Ατρόμητου στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μάντζιος προσπάθησε να τονώσει την επιθετικότητα της ομάδας του ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Σαβαντογκό, ωστόσο ήταν ο Ατρόμητος εκείνος που βρήκε γκολ. Ο Κουλούρης κουβάλησε τη μπάλα, πάσαρε σωστά στον Ρολάντ Ουγκράι κι εκείνος με διαγώνιο σουτ πραγματοποίησε το 2-0.
Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής του Σουμπίνιο και διαγώνιο πλασέ από δύσκολη γωνία του Σαβαντογκό, το οποίο εξουδετέρωσε ο Μέγερι.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Επασί – Φαβάρο (57’ Σαβαντογκό), Αντιλέχου, Κρνέτα – Τσαμπούρης, Όμο, Ζησόπουλος (82’ Ιωαννίδης),  Παντελιάδης – Σουμπίνιο, Μαρκόφσκι, Γιακουμάκης (65’ Νανγκίς)
Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι – Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Ρισβάνης – Σάκιτς, Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς, Γιαννούλης – Ουγκράι (84’ Μούγιακιτς), Βασιλακάκης (89’ Ούμπιδες) – Κουλούρης (90’ Κωτσόπουλος)