Ύπατο: Ιστορική νίκη στην Κεφαλονιά

0

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής το Ύπατο και μάλιστα εκτός έδρας. Η Βοιωτική ομάδα πέτυχε και την «παρθενική» της νίκη στην κατηγορία κερδίζοντας στην Κεφαλλονιά τον Α.Ο. Εικοσιμίας που και αυτή είναι νεοφώτιστη και «πρωτάρα» στην Γ’ Εθνική.

Η ομάδα του Κώστα Παρθενίου φάνηκε πολύ καλά διαβασμένη στην πρεμιέρα και πήγε στο νησί του Ιονίου καθαρά για τη νίκη που θα της έδινε ένα μεγάλο ψυχολογικό αλλά και αγωνιστικό αβαντάζ για τη συνέχεια.

Και βέβαια αυτό έγινε.

Ο Α.Ο. Υπάτου έδειξε καθαρά μέσα στο γήπεδο ότι είχε διαφορά ποιότητας από τους γηπεδούχους ενώ όταν χρειάστηκε έγινε και ουσιαστικός πετυχαίνοντας δυο γκολ ενώ είχε και τις ευκαιρίες για πολύ περισσότερα.

Το παιχνίδι βέβαια έγινε κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες αλλά αυτό δεν εμπόδισε την πρωταθλήτρια Βοιωτίας να ξεδιπλώσει το ταλέντο που διέθετε και να φθάσει αρκετά εύκολα στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Μάλιστα και γενικά η απόδοση του Υπάτου έδειξε ότι διαθέτει την ομάδα εκείνη που μπορεί να πραγματοποιήσει πολύ καλή πορεία και να καθιερωθεί στις πανελλήνιες κατηγορίες.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα αναγνωριστικό παιχνίδι σχετικά ισορροπημένο με το Ύπατο να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να έχει δημιουργικότητα σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν ήταν απειλητικοί.

Στο 34* έγινε το 0-1. Σε αυτό το λεπτό ο διαιτητής Ματσούκης έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ των Βοιωτών σε καθαρό χέρι στην περιοχή του Στεφανάτου. Από τα 11 βήματα ο Δέδες ευστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη η ομάδα του Υπάτου ανέβασε περισσότερο ρυθμό ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και «κλείδωσε» ουσιαστικά το παιχνίδι στο  στο 53’ όταν στο σουτ Μπερνιδάκη, ο Σέσα απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα πήρε ύψος και στο κατέβασμα ο Αργυρίου με κεφαλιά έγραψε το 0-2 που έμελε να είναι το τελικό σκορ.

Η Εικοσιμία δεν απείλησε πολλές φορές παρά μόνο από δύο στημένες φάσεις με τις εκτελέσεις φάουλ του Ανρντίτ Μπούσι, στο 42’ και το 52’με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Μπαρμπανιώτη.

Από την Βοιωτική ομάδα δεν υπάρχει υστερήσαντας. Κορυφαίοι οι Αργυρίου, Δέδες, Λάμπρου και Καραμέρης. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πολυδωράτος, Φωκάς και Ντετλάλα.

Πολύ καλή η διαιτησία του Ματσούκας Μιχαήλ  (Τσιλίκας Νικόλαος  Λύσσαρης Κωνσταντίνος) του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Α.Ο. Εικοσιμίας:(Δ. Ζησιμάτος), Τσέτσα, Στεφανάτος (63’ Μπάμπης), Πολλάτος Δημ., Φωκάς, Λυκούδης, Κορσιάνος (63’ Πολλάτος Αλ.), Μπούσι, Ντεντλάλα, Χασάι (81’ Ντουκάι), Κόμητας (83’ Ζαμπαύτης), Πολυδωράτος.

Α.Ο. Υπάτου:(Κ. Παρθενίου), Μπαμπανιώτης, Δέδες, Οικονομόπουλος, Βελέτης, Λάμπρου, Γκούμας (64’ Πέππας), Αργυρίου (75’ Καράι), Καραμέρης, Κωστούλας (80’ Σπανός), Μπερνιδάκης (69’ Σπηλιώτης), Ταυταρίδης.