Κ-17: Λεβαδειακός – Α.Ε.Κ. 1-2

0

Η ομάδα κάτω των 17 ετών (Κ17) της Π.Α.Ε. «Α.Π.Ο. “Λεβαδειακός”» δεν τα κατάφερε στο παιχνίδι που έδωσε με αντίπαλο την ομάδα της Π.Α.Ε. «Α.Ε.Κ.».
Στον αγώνα που έγινε σήμερα (Σάββατο, 13/10) το πρωί (άρχισε στις 11:00’) στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας, στον Αγιο Σπυρίδωνα και ο οποίος εντάσσεται στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, του Α’ γύρου, του Α’ ομίλου, της Α’ φάσης, του πρωταθλήματος “Super League U17” 2018-2019, ηττήθηκαν, τελικά, με σκορ 2-1.
Αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίχτες.

Η εικόνα του αγώνα
Οι «πράσινοι» είχαν μια πάρα πολύ ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ στο 24’, αλλά στο πολύ δυνατό σουτ του Λέτη έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων «απογειώθηκε» στο αριστερό του “Γ” και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Δέκα λεπτά αργότερα (35’) οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ εκμεταλλευόμενοι αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων. Εγινε το κόρνερ από τα αριστερά, οι «πράσινοι» δεν έδιωξαν σωστά, η μπάλα «στρώθηκε» στον αρχηγό των «κιτρινόμαυρων», Κορομηλά, ο οποίος με την μια, με δυνατό, συρτό, σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Καλούδης έπιασε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής και ο διαιτητής του έδειξε απ’ ευθείας την κόκκινη κάρτα.
Με 10 παίχτες οι φιλοξενούμενοι. Αμέσως η αλλαγή από τον τεχνικό των φιλοξενούμενων Γιώργο Αλεξόπουλο, ο οποίος τράβηξε εκτός των Παναγιωτόπουλο για να περάσει στην θέση του τον αναπληρωματικό γκολκίπερ, Θεοχάρη.
Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν το εκμεταλλεύτηκαν, στο υπόλοιπο του α’ μέρους, ούτε και στο β’ μέρος.
Στο 68’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2, «κόντρα» στην ροή του αγώνα. Εγινε το λάθος στην άμυνα των «πράσινων», ο Κατσικάς έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από πλάγια, αριστερά, έβγαλε και την παράλληλη σέντρα και στην καρδιά της άμυνας ο Κορομηλάς, μόνος, με κεφαλιά, δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Εντεκα λεπτά αργότερα (79’) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 και να ξαναμπούν στον αγώνα, όταν ο Μολές από τα δεξιά έκανε την σέντρα, ο Θεοχάρης δεν μπλόκαρε την μπάλα, του ξέφυγε και ο Παπαθανασίου ο οποίος είχε ακολουθήσει την φάση και πίεσε, από κοντά, πρόλαβε τερματοφύλακα και αμυντικό και την έστειλε στα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι, όμως δεν πρόλαβαν να… χαρούν για την εξέλιξη καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα (83’) έμειναν και αυτοί με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Γερακιού με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα καθώς τράβηξε από την φανέλα, από πίσω, επιτιθέμενο που έφευγε μόνος στην επίθεση, σε ένα σημείο που οι «πράσινοι» είχαν περάσει όλοι μπροστά.
Ετσι, η προσπάθεια των ¨πράσινων» για ισοφάριση έμεινε στην μέση και υποχρεώθηκαν σε ήττα με σκορ 2-1.

Οι συνθέσεις
Λεβαδειακός (Γιάννης Καντάς): Αλευράς – Λεχουρίτης, Γερακιός, Μολές, Παλιάτσας (73’ Θανάσης), Σκλαβούνος (65’ Μυτάκης), Λέτης, Σααρ – Αποστολάκης (73’ Παπαθανασίου), Δεληγιάννης, Τσιώλης, Αγρογιάννης (88’ Κατσιγιαννης).
Στον πάγκο έμειναν οι: Σαλελης – Καλογρηάς και Καντάς.

Α.Ε.Κ. (Γιώργος Αλεξόπουλος): Καλούδης – Γκεγκα, Πανταζελος, Κατσικάς, Κορομηλάς (89’ Σταμούλης, Τζιάτζιος (72’ Μαχαίρας), Παναγιωτόπουλος (40’ Θεοχάρης), Κώτσιος, Τσαρουχας (60’ Ματζουράνης), Ζελενίτσας.
Στον πάγκο έμειναν οι: Κουρέας, Δημητρίου και Τσιγαρίδας.

Διαιτητής ήταν ο Λουκάς Αλαφογιάννης, με βοηθούς τον Βασίλη Παγούρα (Football League) και τον Χρήστο Καλαμπούκα, όλοι φυσικά της οικείας μας Ε.Π.Σ. Βοιωτίας.
Παρατηρητής τους ήταν ο κ. Παπαμίχος Γεώργιος από τον Σ.Δ.Π. Φθιώτιδας.

Πηγή: starsports