Λεβαδειακός (Κ-17): Δεύτερη νίκη. 1-0 τον Απόλλωνα

0

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα κάτω των 17 ετών toy Λεβαδειακo;y μετά από πέντε σερί ήττες.
Στον αγώνα που έδωσε το Σάββατο το μεσημέρι (άρχισε στις 12:00’) στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ενωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας, στον ;Aγιο Σπυρίδωνα, με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα του Απόλλωνα Σμύρνης, επικράτησε με σκορ 1-0 με το γκολ του  Λάμπρου Τσιώλη στο 69’.
Το παιχνίδι ήταν για την 2η αγωνιστική του Β’ γύρου (11η συνολικά), του Α’ ομίλου, της Α’ φάσης, του αναπτυξιακού πρωταθλήματος που διοργανώνουν οι Π.Α.Ε. της Super League και στη σεζόν 2018-2019 (“Super League U17”).
Με την νίκη αυτή οι «μικροί πράσινοι» πήραν άτυπη… «ρεβάνς» για την ήττα με 2-1 που είχαν υποστεί στο δημοτικό γήπεδο της Νέας Ιωνίας, το Σάββατο, 15 Σεπτεμβρίου, στον αγώνα για την 2η αγωνιστική.
Η προηγούμενη νίκη είχε επιτευχθεί την Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου, όταν είχαν επιβληθεί επίσης με 1-0 της ομάδας του Ατρόμητου Αθηνών, επίσης στην έδρα τους, στον αγώνα για την 3η αγωνιστική του προγράμματος

Φάσεις & Γκολ
Στο 11’ στο σουτ του Λιάσκου η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λατολάρι.
Στο 20’ η κεφαλιά του Νούση έστειλε την μπάλα παράλληλα με το τέρμα.
Στο 32’ ο Μιχαλόπουλος βρέθηκε σε πάρα πολύ καλή θέση, μέσα στην περιοχή, τετ-α-τετ με τον Μικελάνχελο Λατολάρι, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και απέκρουσε ενστικτωδώς το δυνατό πλασέ του Μιχαλόπουλου.
Στο 52’ ο Κατσιγιάννης είχε μοναδικό τετ-α-τετ με τον Στάθη, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έσωσε την ομάδα του.
Στο 64’ ο Ντέιβιντ Γιαννακη είχε καλή ευκαιρία, αλλά στο «ανάποδο ψαλίδι» που έπιασε μέσα στην περιοχή ο Λατολάρι μπλόκαρε.
Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίχτης έπιασε καλό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Λατολάρι και πάλι ήταν εκεί.
Ένα λεπτό αργότερα και στο φάουλ που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι από καλή θέση, η εκτέλεση του Σααρ – Αποστολάκη ήταν πολύ καλή και υποχρέωσε τον Στάθη να σώσει την ομάδα του με πολύ καλή, διπλή, επέμβαση στην δεξιά του γωνία.
Πέντε λεπτά αργότερα, όμως και συγκεκριμένα στο 69’, ο Λάμπρος Τσιώλης έπιασε πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε και κάτω από τα πόδια αμυντικού (δεν άλλαξε πολύ, όμως, η πορεία της) και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Στάθη ο οποίος αυτή την φορά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Λεβαδειακός Κ17 (Γιάννης Καντάς): Λατολάρι – Λεχουρίτης, Κατσιγιάννης, Μολές, Παλιάτσας, Σααρ – Αποστολάκης (88’ Μούτσος), Δεληγιάννης, Τσιώλης (81’ Κουκοδήμος), Παπανδρείου (81’ Αντάμης), Καντάς (60’ Αγρογιάννης), Λέτης.
Στον πάγκο: Αλευράς – Παπαθανασίου.

Απόλλων Σμύρνης Κ17 (Κώστας Δεληγιάννης): Στάθης – Καρβουνιάρης (60’ Κουτσουρας), Σμιγαδης (80’ Καραγιάννης), Λυκούδης, Βλαχονικολέας, Νούσης (78’ Σαλατας), Κοντογιαννάτος, Γιαννακη, Λιάσκος, Μιχαλόπουλος (85’ Κατσικανταης), Χριστόπουλος (55’ Γκουφας).
Στον πάγκο: Σταγκος – Φραρος.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Λουκάς Αλαφογιάννης (υποψήφιος για Γ’ Εθνική) με βοηθούς τον Γιάννη Τσώνη (Γ’ Εθνικής) και τον Χρήστο Καλαμπούκα (Γ’ Εθνικής), όλοι από την οικεία μας Ε.Π.Σ. Βοιωτίας.
Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο Χρήστος Διαμαντής από τον Σ.Δ.Π. Εύβοιας.

Πηγή: starsports