Άρεσε παρά την ήττα…Καλαμάτα – Αμβρυσσέας 3-0

0

Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Αμβρυσσέας στην Καλαμάτα από την τοπική και πρωτοπόρο ομάδα του ομίλου σε ένα παιχνίδι που τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Αντώνη Δρακόπουλου πετυχαίνοντας τρία γκολ εκ των οποίων τα δυο σε διάστημα δυο λεπτών.

Για τον Αμβρυσσέα βέβαια ίσως ήταν μια ήττα εντός προγράμματος αλλά εκείνο που αξίζει να αναφερθεί ήταν η εμφάνιση και γενικότερα η απόδοση της ομάδας του Διστόμου μέσα στο γήπεδο όπου ακόμα και οι φίλαθλοι της Καλαμάτας αναγνώρισαν την αγωνιστικότητα, την μαχητικότητα αλλά και την ποιότητα που έδειξαν οι Βοιωτοί παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Πραγματικά ο Αμβρυσσέας όχι ότι άξιζε της νίκης αφού η πρωτοπόροι έχουν μακράν την καλύτερη ομάδα του ομίλου, αλλά δεν άξιζε τα τρία γκολ που δέχθηκε και με βάση την εμφάνιση δικαιούταν τουλάχιστον μια πιο αξιοπρεπή ήττα.

Οι παίκτες της Βοιωτικής ομάδας έπαιξαν ανοικτά, χωρίς σκοπιμότητες με στόχο να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν. Έκαναν ίσως από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια και σε καμιά περίπτωση δεν φοβήθηκαν το όνομα και την βαθμολογική θέση του αντιπάλου. Έπαιξαν στρωτό ποδόσφαιρο, είχαν ευκαιρίες και αν ήταν πιο τυχεροι θα μπορούσαν να πετύχουν και κάποιο γκολ. Μάλιστα στο 1-0 είχαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση που αν γινόταν ίσως να είχαμε και διαφορετική εξέλιξη στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν πολύ νωρίς αφού μόλις στο 2* προηγήθηκαν 1-0 με δυνατό σουτ του Μίνγκα.

Στο 18* ο Αμβρυσσέας είχε τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Χαραλαμπίδης με σουτ βρήκε το δοκάρι και στην επιστροφή ο Όλα έγινε κάτοχος της μπάλας και σε κενή κυριολεκτικά εστία έκανε το πλασέ άουτ.

Στο 38* έγινε το 2-0 από τον Ψάνη και ένα λεπτό αργότερα με έυστοχο κτύπημα πέναλτι από τον Μαρτίνεζ έγινε το 3-0 και κάπου εκεί είχαν τελειώσει όλα,

Στην επανάληψη απλά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαχειριστούν το παιχνίδι με το υπέρ τους σκορ και από την άλλη πλευρά οι του Διστόμου έδειξαν ότι δεν τα παρατάνε προσπαθώντας να μειώσουν την διαφορά χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Ο αγώνας αυτός πέρασε στο παρελθόν για την ομάδα του Αμβρυσσέα και τώρα όλοι επικεντρώνονται στον εντός έδρας αγώνα με τον Παναρκαδικό.

Καλαμάτα: Κασωτάκης, Τσόπελας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Φουάσης (60* Κάρλος), Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας, Μαρτίνες.

Αμβρυσσέας (Αντώνης Δρακόπουλος): Ντουμάνης, Καραλής, Τέλλος (70* Βλάχος), Στάρις, Στασινόπουλος, Σένκα (75* Μουντοκαλάκης), Χαραλαμπίδης, Δήμου, Αντωνίου, Ιβάνοβ (46* Κατελούζος), Όλα.