Ήττες για Ερμή Σχημ. & Άρη Θήβας

0

Ερμής και Άρης γνώρισαν τις ήττες στην 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής…

ΕΡΜΗΣ – ΛΟΚΡΟΣ  60-73

Ασταμάτητος ο Λοκρός πέρασε και από το Σχηματάρι νικώντας στο τοπικό ντέρμπι τον Ερμή με 60-73, πέτυχε την 7η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον η ομάδα του Ζαρονικόλα βλέπει ξεκάθαρα το δρόμο προς τη Β’ Εθνική!

Μπροστά σε ένα σχεδόν κατάμεστο γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στο β’ ημίχρονο και μετά το 35-35 στου δρόμου τα μισά, πήρε το πάνω χέρι στο σκορ φτάνοντας δίκαια στο τελικό 60-73.

Από την άλλη πλευρά ο Ερμή ήταν για μια ακόμα αγωνιστική μακριά από τον καλό του εαυτό, είχε πολλά προβλήματα ιδίως στην επίθεση γνωρίζοντας την 3η εντός έδρας ήττα και μένοντας μακριά από τον αρχικό του στόχο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί  με το σκορ στο 35-35 με τον Λοκρό στη συνέχεια να παίρνει αρχικά μικρό προβάδισμα (49-52), για να πάει τον αγώνα έπειτα στους 8-12 πόντους και να επικρατήσει δίκαια με 60-73.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ κακή επιθετικά βραδιά με 20 χαμένες βολές εκτός των άλλων και καλύτερους παίκτες τους Ετζιάκα, Γκρινιάρη.

Ο Λοκρός που έχει βρει εξαιρετικό ρυθμό και η επερχόμενη διακοπή δεν τον βολεύει, είχε για  κορυφαίο τον Φωτητζόγλου και πολύ καλούς τους Αν. & Αγγ. Μάτο και Ψάλτου φτάνοντας στην 7η συνεχόμενη νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός-Χρηστίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-14, 15-21, 14-17, 11-21.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Σπηλιόπουλος, Πανταζής 12, Γκρινιάρης 14 (1), Μεϊντάνης, Κώνστας 7 (1), Φλώτσιος, Μαράντος 8, Τσαπρούνης 2, Κουτής, Ετζιάκα 12, Γιανναλέτσος 5.

ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρονικόλας-Σεργιάννης): Φωτητζόγλου 18 (2), Κετέμα, Κεχρής 4, Πασσάς 6, Παπαηλιού, Καλογερόπουλος, Μάτος Αν. 15 (1), Μάτος Αγγ. 12 (1), Δουρούκης 5 (1), Ψάλτου 13.

ΚΟΡΩΠΙ – ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ  78-70

Ο Άρης μπορούσε σήμερα το διπλό στο Κορωπί αλλά δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες καθώς παρότι γύρισε από το -20 δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει ένα σπουδαίο εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνος.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν τελικά με 78-70 και ξέφυγαν με 2 πόντους στη βαθμολογία από τους ‘κιτρινόμαυρους΄’ που με τη σειρά τους γνώρισαν την 1η ήττα μετά την 25η Νοεμβρίου και 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Άρης πάντως κλείνει το 2018 απόλυτα επιτυχημένα, καθώς εκτός από την άνοδο στη Γ’ Εθνική έχει βάλει ήδη τις βάσεις για την παραμονή του στην κατηγορία.

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Ντάσης
ΚΟΡΩΠΙ (Κακιούζης): Kαραχάλιας 5 (1), Αγγελόπουλος 5 (1), Tζαγισβίλι 1, Aγόρης 8, Kαραδολάμης 23, Φίλα, Mερκούρης 4, Kατσαρής 9 (3), Σβορώνος 11 (3), Kουτούφας 12 (2), Χρονόπουλος.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 19 (1), Mατσαγγούρας, Καδηγιαννόπουλος 2, Παναγιωτίδης 13 (2), Kαλεμτζάκης 14 (2), Xαραλάμπης 2, Kουμπές 2, Δαχρετζής 7 (1), Nτέντα 11.

Πηγή: stereabasket