Λεβαδειακός (Κ-19 & Κ17): Διπλή ήττα από Α.Ε.Κ.

0

Διπλή ήττα για τις ομάδες υποδομών του Λεβαδειακού από την Α.Ε.Κ. εκτός έδρας. Η Κ-19 έχασε 5-1 και η Κ-17 4-1 σε παιχνίδια που έγιναν το Σαββατοκύριακο στο γήπεδο Γαλατσίου.

K-19: Α.Ε.Κ. – Λεβαδειακός  5-1

Η ομάδα Κ-19) ηττήθηκε με σκορ 5-1 από την αντίστοιχη ομάδα της Α.Ε.Κ. στο παιχνίδι που έγινε την Κυριακή, 23/12, για την 15η αγωνιστική (τελευταία του α’ γύρου) του προγράμματος του πρωταθλήματος “Super League U19” της σεζόν 2018-2019.
Στον αγώνα που έγινε το πρωί (άρχισε στα 11:00’), στο δημοτικό γήπεδο του Γαλατσίου (άλσος Βεΐκου), οι «πράσινοι» βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ καθώς μόλις στο 3′ δέχθηκαν γκολ με εύστοχη εκτέλεση του Θεοδόση Μαχαίρα, του πέναλτι που κέρδισε ο Ευθύμης Χριστόπουλος.
Στο 32′ βρέθηκαν πίσω με δυο γκολ καθώς ο Μάριος Μάρκου νίκησε τον Γιάννη-Σταύρο Ζωγράφο μετά από την πάσα του Μιχάλη Τσέλιου.
Στο 34′ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Ντόναλντ Μπογκντάνι.
Οι «πράσινοι», τελικά, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 3-0 μετά από το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά και πάλι ο Μαχαίρας στο 40′.
Εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου (54’) δέχθηκαν και τέταρτο γκολ με το 3ο, προσωπικό, γκολ του Μαχαίρα, μετά από σέντρα του Κώστα Σταμούλη.
Στο 65’ οι «πράσινοι» κατάφεραν και σκόραραν μειώνοντας προσωρινά σε 4-1 με το γκολ του Αντώνη Κοτρογιάννη.
Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Γιώργος Πετούσης στο 81′.

Α.Ε.Κ.: Γκίνης – Σταμούλης, Αρβανίτης, Μπούσης, Μαλισσόβας, Μπογκντάνι, Τάμπας (65′ Πετούσης) Τσέλιος (70′ Τζουανάκης) Μάρκου (56′ Πατρινός) Μαχαίρας, Χριστόπουλος
Λεβαδειακός: Ζωγράφος – Σαλιάι (48′ Πούλος), Βήχος, Κολιμάτσης, Αργυρίου, Κυριαζής, Δήμος (56′ Σπίρι), Νίκας, Μακρής, Τσάπρας, Κοτρογιάννης (87′ Βαγγέλοβ).

K-17: Α.Ε.Κ. – Λεβαδειακός  4-1

Η ομάδα Κ-17 ηττήθηκε με σκορ 4-1 από την αντίστοιχη ομάδα της Α.Ε.Κ. στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο, 22/12, για την 6η αγωνιστική, του β’ γύρου (15η συνολικά), του Α’ ομίλου, της Α’ φάσης του πρωταθλήματος “Super League U17” της σεζόν 2018-2019.
Στο παιχνίδι που έγινε στο δημοτικό γήπεδο του Γαλατσίου (άλσος Βεΐκου) οι παίχτες του Γιάννη Καντά στάθηκαν πολύ καλά στο α’ 45λεπτο και προηγήθηκαν, μάλιστα, στο σκορ στο 40’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λέτη.
Πριν προλάβουν να χαρούν, όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Στέφανο Κάτσικα για να είναι το 1-1 σκορ ημιχρόνου.
Δυο λεπτά μετά από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (47’) οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 με τον Δημητρίου για να έρθει ο ίδιος παίχτης έξι λεπτά αργότερα (53’) και να κάνει το 3-1.
Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λουκάς στο 76’.