Διπλό στη Χίο ο Ερμής Σχημ. Ήττα εντός για τον Άρη Θήβας

0

Μεγάλο διπλό για τον Ερμή Σχηματαρίου που πέρασε νικηφόρα από τη Χίο Την εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Άρης Θήβας από την ομάδα του Αργοναύτη με σκορ 63-82.

Βούρειος Χίου – Ερμής Σχημ. 82-89

Μεγάλο διπλό για τον Ερμή Σχηματαρίου που πέρασε νικηφόρα από τη Χίο κερδίζοντας τον Βούρειο με 82-89 συνεχίζοντας το σερί νικών φτάνοντας με αυτό το διπλό τις 3 συνεχόμενες!

Ο Ερμής, που είχε στον πάγκο του τον Παν.Σολομωνίδη μετά την παραίτηση του Γιάννη Τσαούση (πατήστε ΕΔΩ) είχε το προβάδισμα και στο ημίχρονο με 45-48 φτάνοντας δίκαια στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

Η ομάδα του Σχηματαρίου είχε το προβάδισμα στο μεγαλύερο μέρος του παιχνιδιού. Προηγήθηκε με 5 πόντους στο ημίχρονο (43-48) και 66-71 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στον πόντο (75-76), ωστόσο ο Ερμής βρήκε τις λύσεις να ξεφύγει και να πανηγυρίσει μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Ο Γκρινιάρης με 27 πόντους τράβηξε το κουπί επιθετικά, βοηθώντας να έρθει η νίκη.

Διαιτητές: Τσάτσης – Νερομυλιώτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 43-48, 66-71, 82-89.

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ (Βούλικας-Συμιακάκης): Σαμιώτης 20 (1), Κουτσαντωνάκης, Ανδρουλάκης, Σουλίκας 12 (1), Φουντουλάκος, Αγγελίδης 10, Καραφαντής, Τσουρής 6, Κουϊμτζής 8, Τροβάς 9 (3), Σουλινάρης 4, Κωνσταντινάκος 13 (3).

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Σολωμονίδης): Σπηλιόπουλος 12 (2), Πανταζής 10, Κούτης, Γκρινιάρης 27, Κώνστας, Φλώτσιος 6 (2), Μαράντος 12 (1), Μαλισιόβας, Ετζιάκα 15, Γιανναλέτσος 7.

Άρης Θήβας – Αργοναύτης  63-82

Την εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Άρης Θήβας από την ομάδα του Αργοναύτη με σκορ 63-82. Οι παίκτες του Ματσαγγούρα δεν τα κατάφεραν απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο και υποχρεώθηκε στην 8η του ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Άρη προσπάθησαν όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 9 πόντους (36-45). Στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 9-27 στο γ’ δεκάλεπτο από την ομάδα του Αργοναύτη έκρινε τον νικητή του παιχνιδιού, δίνοντας στους φιλοξενούμενους προβάδισμα 27 πόντων στο 30’ (45-72).

Τώρα πλέον ο Άρης επικεντρώνεται στο επόμενο παιχνίδι την άλλη Κυριακή απέναντι στον Ίκαρο στη Θήβα, όπου η νίκη είναι επιτακτική.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Παναγιωτίδης που σημείωσε 15 (1) πόντους.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Μαρινάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 13-19, 9-27, 17-11.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας) : Μελετίου, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 7 (1), Καδιγιαννόπουλος, Παπαγιωτίδης 15 (1), Καλμετζάκης 13 (1), Χαραλάμπης 3, Κουμπές 4, Δαχρετζής 2, Τριανταφύλλου 10, Ντέντα 8.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γαννακόπουλος-Αβράμης): Καλογερόπουλος 11 (3), Χωματάς 18 (3), Ίσιρος 3 (1), Σιγκούνας 22 (2), Σταμέλος 5 (1), Γύρλας 11 (1), Ζερβός 6 (2), Φιλιτζίρης 4, Κορομηλιάς, Ζέρβας 2, Μητσάκης, Σβαρνάς.

Πηγή: stereabasket