Στην επόμενη φάση οι Βοιωτοί

0

Μεγάλη επιτυχία για τις μικτές ομάδες της Βοιωτίας η πρόκριση στην επόμενη φάση. Κατά την πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων Κ14 και Κ16 στην τελευταία αγωνιστική η ομάδα Κ-14 κέρδισε την αντίστοιχη της Αιτωλοακαρνανίας 2-0 και η ομάδα Κ-16 κέρδισε 2-1 επίσης την Αιτωλοακαρνανία.

8ος ΟΜΙΛΟΣ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κ14

Στο παιχνίδι των ομάδων Κ14, των… «μικρών» και αφού το πρώτο μέρος (35λεπτο ημίχρονο) έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, η ομάδα της Βοιωτίας επικράτησε με σκορ 2-0 με τα γκολ του Μορφακίδη στο 46’ με σουτ και του Θανάση Στάντζου στο 57’, επίσης με σουτ από κοντά.

Ε.Π.Σ. Βοιωτίας (Νίκος Τριπηλόπουλος): Στάμου  –  Λίλιος, Μορφακίδης, Φωτιάδης, Φίλων, Καρόκης (74’ Σοϊλέδης), Θεοδώρου-Ντελιμιχάλης (69’ Αναστασίου), Μπέκας, Τσάλεζας (74’ Πούλος), Αθ.Στάντζος, Κωστακόπουλος (69’ Μ.Στάντζος).
Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας (Βασίλης Παπαθανασίου): Παπασωτήρης (55’ Κοσμάς) – Ξάνθης (55’ Κοντος), Κουτσουπιάς, Μποκώρος, Μπουρδούνης, Καβαλάρης, Τρομπούκης (50’ Λωλος), Τρικαλινός, Χαραμής, Σίμος (54’ Κόκκας), Νούλας,

ΦΩΚΙΔΑ…0

*Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν Βοιωτία και Αχαΐα.

Κ16

Στο παιχνίδι των ομάδων Κ16, των… «μεγάλων» η ομάδα της Βοιωτίας, επικράτησε, μεν, αλλά πολύ πιο δύσκολα, δε, αφού πρώτα βρέθηκε πίσω στο σκορ.
Και σε αυτό το ματς το πρώτο μέρος (40λεπτο ημίχρονο) έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.
Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με το γκολ του Χρήστου με κεφαλιά από κοντά, σε κενή, ουσιαστικά, εστία, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά.
Στο 75’ και μετά από «έμμεσο» φάουλ που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Καλογρηάς με σουτ, νίκησε τερματοφύλακα και ανθρώπινο τείχος και ισοφάρισε.
Στο 78’ έγινε το 2-1 με ωραίο πλασέ του Αλμπάνη στο τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ, σε μια φάση που ξεκίνησε από κακή εκτέλεση φάουλ των φιλοξενούμενων και ιδανική αντεπίθεση των παιχτών της Βοιωτίας. Ετσι συντελέστηκε η «ολική ανατροπή» και οι γηπεδούχοι έφτασαν στην μεγάλη νίκη – πρόκριση.
 Αυτή η νίκη όμως «σημαδεύτηκε» από τον σοβαρό τραυματισμό του Ευθύμη Τσιώλη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Λιβαδειάς και οι πληροφορίες κάνουν λόγο για κάταγμα και στα δυο οστά του δεξιού του ποδιού.
Ηταν το 55ο λεπτό του αγώνα όταν προσπάθησε να διεκδικήσει την μπάλα με το κεφάλι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, αλλά έκανε κακή «προσγείωση» και εκεί έγινε η «ζημιά».

Ε.Π.Σ. Βοιωτίας (Βαγγέλης Πούλος): Πούλος – Πολυταρχος, Αλμπάνης, Τριανταφύλλου, Ζιζολι, Λέκκας, Γιαλός (78’ Μούτσα), Καλογρηάς, Τάτσης (60’ Μπότσης), Κολιγιάννης, Τσιώλης (49’ λ.τρ. Τσεμπερλίδης).
Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας (Βασίλης Παπαθανασίου): Βοϊδης – Αθανασόπουλος (41’ Σαράκης), Παχνής (41’ Ντζαλας), Καραζιώτης, Αναστασίου (17’ Κωνσταντακόπουλος), Χρήστου, Τσουγκρης, Παπαδήμας, Αλ Ομνισατ, Κοκώνης (70’ Κοσμάς), Λουζι (41’ Τόσκας).

ΦΩΚΙΔΑ-ΑΧΑΪΑ  0-2
ΒΟΙΩΤΙΑ-ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ  2-1