Ερμής Σχηματαρίου: Επιστροφή στις νίκες

0

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή Σχηματαρίου που επικράτησε εντός έδρας του Ίκαρου Ν. Σμύρνης με σκορ 79-69. Για τους γηπεδούχους αυτή ήταν και η πρώτη νίκη με τον Νίκο Οικονόμου στον πάγκο τους. Ο Ερμής ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας και ο πρώτος στόχος της εύκολης παραμονής είναι πλέον στο χέρι του.

Οι παίκτες του Οικονόμου με μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Ο Ερμής προηγήθηκε με 25-16 στο 10′ και με 42-33 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-24 πέρασαν μπροστά με 51-57.

Εκεί όμως ήταν η σειρά της ομάδας του Σχημααρίου να κάνει την ανατροπή και με δικό της επιμέρους σκορ 28-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκρινιάρης που σημείωσε 25 πόντους.

Διαιτητές: Δεχατσάς-Μαριγλή.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 17-17, 9-24, 28-12.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικόνομου-Σφάκας): Σπηλιώπουλος 3 (1), Πανταζής 3, Γκρινιάρης 25, Ετζιάκα 16, Κώνστας, Φλώτσιος, Μαράντος 10 (1), Τσαπρούνης 16, Μαλισιόβας 1, Σαράφογλου, Γιανναλέτσος 5 (1).

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Μεγαγιάννης-Γιαννακόπουλος): Κοροβέρος, Χορτσάς, Ανέστης 6, Σταμάτης 11 (3), Μακρυνιώτης, Γιαννακοδήμος 3, Μοσχορας 12 (1), Μούκας, Μιχαλόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 20 (2), Αντωνούσος 7 (1), Μπάζιος 6.