Το Ύπατο “βύθισε” 2-1 τον Αμβρυσσέα

0

Στο “εξ’ αναβολής” παιχνίδι για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος του 8ου ομίλου στη Γ’ Εθνική, που έγινε στο «ανακαινισμένο» Δημοτικό γήπεδο του Διστόμου, το Ύπατο επικράτησε με 2-1 του Αμβρυσσέα, με γκολ των Καντού και Καράι και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία.
Οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» τεράστια ευκαιρία για γκολ στο 68’ όταν ο Δέδες αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Καντού σε χέρι του Ζυγογιάννη ενώ «έχασαν» «κλασικότατες» ευκαιρίες για γκολ στα τρία εκπληκτικά «τετ-α-τετ» που είχαν, με τον Σπανό στο 83’, τον Καράι στο 86’ και τον Σπηλιώτη στο 89’, αλλά και στις τρεις περιπτώσεις ο Ιωαννίδης «έσωσε» την ομάδα του.
Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Διστόμου που προηγήθηκε στο σκορ στο 42’ με τον Στασινόπουλο, δεν κατάφερε να «κρατήσει» το αποτέλεσμα αυτό, δέχθηκε δυο γκολ και έτσι υποχρεώθηκε σε οδυνηρή, εντός έδρας ήττα χάνοντας υπερπολύτιμους βαθμούς και παραμένοντας πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και πλέον με την πλάτη στον… τοίχο
Οι άνθρωποι του σωματείου του Διστόμου, πάντως, έχουν πάρα πολλά παράπονα από την διαιτησία

Φάσεις & Γκολ

2’ Ο Ιβάνοβ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά, δεν ανησύχησε ο Σταυριανός.
3’ Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ίδιος παίχτης έκανε την κίνηση από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, κλείστηκε από τον Οικονομόπουλο, έπεσε πιεζόμενος, αλλά ο διαιτητής κοντά στην φάση έδειξε «παίζεται».
17’ Πρώτη «απειλή από τους φιλοξενούμενους, το σουτ που έπιασε ο “Καντού” από δεξιά, μπλόκαρε ο Ιωαννίδης.
19’ Εκτελέστηκε το φάουλ με γέμισμα που έφερε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Α.Ο. Υπάτου, ο Σταυριανός έκανε έξοδο, στο ύψος του πέναλτι πιέστηκε και έχασε την μπάλα, η οποία, όμως, έμεινε στην περιοχή, έγινε η προσπάθεια για το σουτ με τον Σταυριανό να πέφτει και να προσπαθεί να μπλοκάρει και ο διαιτητής σφύριξε φάουλ. Στη συνέχεια της φάσης, όμως, με νέο σουτ η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι φώναξαν ότι κακώς σφυρίχτηκε φάουλ και διεκόπη η φάση και το γκολ έπρεπε να μετρήσει.
42’ Γκολ: 1-0!Ο Σένκα εκτέλεσε το φάουλ με το δεξί, με γέμισμα, στο πρώτο δοκάρι ο Στασινόπουλος, με το πόδι βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα για να την στείλει στο απέναντι δοκάρι και στα δίχτυα του Σταυριανού ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.
49’ Γκολ: 1-1! Φάουλ είχε κερδίσει η ομάδα του Υπάτου μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Ιωαννίδη, πλάγια, αριστερά. Ο Ταυταρίδης το εκτέλεσε με το δεξί φέρνοντας την μπάλα στην περιοχή, ο Καντού πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα βρήκε και σε κεφάλι αμυντικού και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Ιωαννίδη για να καταλήξει στο βάθος της εστίας του.
51’ Ο Καντού εκτέλεσε με το αριστερό φάουλ που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Ιωαννίδη, στον άξονα και δεξιά, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
60’ Ο Σένκα έπιασε το σουτ λίγα μέτρα από την περιοχή, η μπάλα μόλις άουτ.
68’ Ο Καντού έκανε την κίνηση από τα αριστερά πιεζόμενος από τον Ζυγογιάννη, ο βραζιλιάνος μέσος προσπάθησε να κάνει το γέμισμα, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί χέρι του Ζυγογιάννη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα (πέναλτι) και την κίτρινη κάρτα στον Ζυγογιάννη.
69’ Ο Δέδες ανέλαβε να εκτελέσει την ποινή, έστειλε την μπάλα άουτ αφού αυτή πρώτα «έγλειψε» το αριστερό δοκάρι του Ιωαννίδη.
71’ Φάουλ είχε κερδίσει η γηπεδούχος ομάδα από τα δεξιά, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Σταυριανού, ο Σταρις εκτέλεσε με δυνατό, συρτό, σουτ, με το αριστερό, η μπάλα πέρασε από πολλά πόδια, ο Σταυριανός έπεσε στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε στην συνέχεια παράλληλα για να διώξουν κατόπιν οι αμυντικοί.
78’ Γκολ: 1-2! Οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει φάουλ στην περιοχή τους, σχεδόν πάνω στην γραμμή του άουτ. Το εκτέλεσε ο Ευθυμίου με βαθιά μπαλιά, ο Μπερνιδάκης και ο Καντού λίγα μέτρα κάτω από την σέντρα πήδηξαν για την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε στην πλάτη των αμυντικών, ο Καράι επωφελήθηκε και έφυγε στην «κόντρα», μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Ιωαννίδη ο οποίος έκανε έξοδο, έμεινε όρθιος και με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κενή εστία.
79’ Σύγχυση στα καρέ των φιλοξενούμενων, έγιναν πολλές κόντρες, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα βρήκε και σε χέρι αμυντικού, έγινε τελικά το σουτ, η μπάλα από πόδι αμυντικού πέρασε πάνω από το τέρμα, κόρνερ.
82’ Ο Στάρις εκτέλεσε με δυνατό σουτ φάουλ που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι λίγο έξω από την περιοχή του Σταυριανού, στον άξονα, η μπάλα μόλις άουτ.
83’ Από το ελεύθερο βολέ του Σταυριανού και μετά από τις κεφαλιές που έγιναν στο χώρο του κέντρου, ο Σπανός βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Ιωαννίδη, προσπάθησε να τον «κρεμάσει», ο Ιωαννίδης με υπερέκταση απέκρουσε και στην συνέχεια «καθάρισαν» την φάση οι αμυντικοί.
86’ Από θέση άμυνας οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση με «βέλος» τον Καράι ο οποίος βρέθηκε σε εκπληκτικό τετ-α-τετ με τον Ιωαννίδη, έπιασε το σουτ στην κίνηση, με εκπληκτική εκτίναξη ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ (!)
89’ Από την «κάθετη» πάσα του Καράι, ο Σπηλιώτης βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Ιωαννίδη, προσπάθησε να τον «κρεμάσει», ο Ιωαννίδης βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα για να περάσει αυτή ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι, κόρνερ.

Διαιτητής ήταν ο Ανδρέας Βλάχος, από την Ε.Π.Σ. Ανατολικής Αττικής.
Βοηθοί διαιτητές ήταν ο Αντώνης Κάλλης, επίσης από την Ε.Π.Σ. Ανατολικής Αττικής και ο Χρήστος Πλάκας, από την Ε.Π.Σ. Δυτικής Αττικής.

Αμβρυσσέας (Αντώνης Δρακόπουλος): Ιωαννίδης  –  Στασινόπουλος, Ζυγογιάννης, Στάρις, Καραλής (84’ Κυριακόπουλος) – Χαραλαμπίδης, Κουβέλης (52’ Παλαιοπάνος) – Ιβανοβ (62’ Αντωνίου), Σένκα, Βήχος (71’ Βαζ) – Σταύρε.
Στον πάγκο: Ντουμάνης  –  Μουντοκαλάκης, Βλάχος.

Α.Ο. Υπάτου (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός  –  Αργυρίου, Ευθυμίου, Οικονομόπουλος, Λάμπρου – Γκούμας, Ταυταρίδης – Καντού (80’ Σπανός), Ντελέκος (67’ Καράι), Δέδες (90+3’ Μητσόπουλος) – Μπερνιδάκης (87’ Σπηλιώτης).
Στον πάγκο: Κατσιμήτρος  –  Μίχος, Παπαχαραλάμπους.

Πηγή: starsports