Νίκες για Άρη Θήβας & Ερμή Σχημ.

0

Με νίκες πέρασαν ο Άρης και ο Ερμής αυτή την αγωνιστική. Η ομάδα της Θήβας κέρδισε στην Χαλκίδα και η ομάδα του Σχηματαρίου κέρδισε εντός έδρας την Αγία Παρασκευή.

Νίκη ανάσα ο Ερμής

Ο Ερμής Σχηματαρίου έμεινε πίσω βαθμολογικά και το ματς με την Αγ. Παρασκευή ήταν μεγάλης σημασίας, με τους γηπεδούχους να ξεπερνούν το εμπόδιο της Αθηναϊκής ομάδας αλλά και το δικό τους κακό ξεκίνημα στο ματς, φτάνοντας στη νίκη με το επιβλητικό 76-55.

Ο Ερμής ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, με λάθος επιλογές στην επίθεση και με προβλήματα στην άμυνα για να βρεθεί πίσω στο σκορ στο τέλος της α’ περιόδου με 8-23!

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, οι φωνές του Οικονόμου έπιασαν τόπο και ο Ερμής όχι μόνο ψαλίδισε τη διαφορά άλλα έκλεισε το ημίχρονο οριακά μπροστά στο σκορ με 36-35 με τον Γκρινιάρη να πετυχαίνει στη β’ περίοδο 17 πόντους!

Στη γ’ περίοδο το σκορ ήταν στο 48-46 για να ξεσπάσει ο Ερμής στο τέλος, να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους για να επικρατήσει τελικά με 76-55 κάνοντας το 2-0 απέναντι στην Αγ. Παρασκευή και σφραγίζοντας ουσιαστικά από σήμερα την παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Σταθόπουλος-Κανελλόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-23, 36-35, 48-46, 76-55.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σφύκας): Σπηλιόπουλος 8 (2), Πανταζής 8 (1), Γκρινιάρης 23 (3), Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος, Μαράντος 5 (1), Τσαπρούνης 14, Μαλισιόβας, Ετζιάκα 11, Γιανναλέτσος 4.

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης-Γαρδέλης): Μόκκας, Βενιτουράκης 5 (1), Χανιάς-Πανταζής 1, Βαφιάς 3 (1), Χρονόπουλος 19 (2), Φασιανός, Μαυροειδάκος 13, Παπανίκος, Τσιρίμπασης, Γαρδέλης 2, Καρυπίδης 12.

Σκορ και θέαμα ο Άρης

Σκορ και θέαμα στο κλειστό της Πειραϊκής με τον Άρη Θήβας να παίρνει τη νίκη απέναντι στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 86-105, σε ένα αγώνα με 26 συνολικά τρίποντα (10-16), πολλές ωραίες φάσεις και την ομάδα του Ματσαγγούρα να φτάνει στην 5η συνεχόμενη νίκη στη σεζόν!

Το ματς είχε χαρακτηριστικά ντέρμπι στην πρώτη περίοδο (29-32), με τον Άρη να συνεχίζει στις ίδιες ταχύτητες με τον Παναγιωτίδη να βλέπει το καλάθι της ΑΕΕΠ Χαλκίδας σαν..βαρέλι (32 πόντοι με 9 (!) τρίποντα), για να κλείσει το ημίχρονο με 45-62!

Οι φιλοξενούμενοι ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό κράτησαν τη διαφορά και στη συνέχεια σε αυτά τα επίπεδα για να επικρατήσουν τελικά με 86-105, με τις δύο ομάδες να δίνουν εκτός των άλλων χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες από τα τμήματα υποδομής τους.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Ελ Ανύ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-32, 45-62, 69-81, 86-105.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κουτσογιάννης): Θεοδωράκος Β. 12 (1), Μπάλας, Μπέλλος 4, Ξιούρας 6 (2), Θεοδωράκος Π. 27 (2), Κουτσογιάννης 4, Γυφτονικολός, Μανιάτης 15 (3), Γκιζογιάννης 12, Λούκας 6 (2), Λέος, Βάκος.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 21, Τζαβίδας, Ματσαγγούρας 2, Γκόλιας 2, Μελετίου 2, Παναγιωτίδης 32 (9), Καλεμτζάκης 14 (4), Κουμπές 5, Δαχρετζής 8 (2), Τρανταφύλλου 12, Καδηγιαννόπουλος 7 (1).