“Αλλοίωση” αποτελέσματος. Ακυρώθηκε κανονικό γκολ…

0

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Λεβαδειακός από τον Π.Α.Σ. Γιάννινα στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς. Μια ήττα στην οποία «συμμέτοχος» ήταν ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος που έπαιξε καθοριστικό ρόλο αφού ακύρωσε καθαρό γκολ του Μαρκόβσκι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου σε ένα σημείο που σίγουρα θα ήταν καταλυτικό για την εξέλιξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Στην τελευταία φάση λοιπόν του πρώτου ημιχρόνου εκτελέστηκε το κόρνερ από αριστερά, ο Νανζίς με κεφαλιά βρήκε τον Μαρκόβσκι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Ο Σιδηρόπουλος, ωστόσο, καταλόγισε παράβαση για αντικανονικό μαρκάρισμα του Σέρβου επιθετικού στον Σεργκελασβίλι. Μια απόφαση που μόνο ο διαιτητής ξέρει γιατί το έκανε ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών…

Για αλλοίωση αποτελέσματος μίλησε ο Νίκος Καραγεωργίου επισημαίνοντας τις «εχθρικές» διαιτησίες που έχει η ομάδα: «Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον ίδιο στόχο. Όσο καιρό είμαι στην ομάδα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και εχθρικές διαιτησίες. Σήμερα έγινε αλλοίωση αποτελέσματος. Μας ακυρώθηκε κανονικό γκολ στο πρώτο μέρος και δεν ξέρω το λόγο. Η υπόθεση παραμονής για μας δυσκολεύει αλλά τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμα» τόνισε χαρακτηριστικά ο προπονητής της ομάδας του Λεβαδειακού.

Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες είχαν μοιρασμένη την υπεροχή με εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που πέτυχε γκολ όπως προαναφέραμε αλλά κακώς ακυρώθηκε. Γιατί σίγουρα το δεύτερο ημίχρονο θα ήταν εντελώς διαφορετικό.

Στην επανάληψη και στο 50′ ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΣ, Γιάννης Κάργας, άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Κλώτσησε από πίσω τον Μαρκόβσκι και η ομάδα της Ηπείρου κλήθηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα για 40 και πλέον λεπτά. Από εκείνο το σημείο και μετά οι του Λεβαδειακού άρχισαν να «πολιορκούν» τον αντίπαλό τους, κυρίως με τον Νανζίς από αριστερά. Ο Λεβαδειακός, που έπαιζε πολύ επιθετικά, συνέχισε να πιέζει τον ΠΑΣ από αριστερά και απείλησε με Ζησόπουλο (64′), Γιακουμάκη (65′) και Νανζίς (71′).

Τα γκολ

Στο 77′ ο ΠΑΣ έκανε το 0-1! Ο Αντιλεού έκανε πάρα πολύ σημαντικό λάθος στην προσπάθειά του να γυρίσει τη μπάλα στον Μπάγιτς. Αυτό που κατάφερε ήταν να βγάλει τον Νικολιά μόνο απέναντι στον γκολκίπερ της ομάδας. Με σκαφτό πλασέ ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων έκανε το 0-1. Όλος ο ΠΑΣ είχε κλειστεί πίσω για να κρατήσει το μηδέν και το υπερπολύτιμο 0-1. Τελικά όχι μόνο κράτησε την εστία του απαραβίαστη, αλλά η νίκη κατακτήθηκε με 0-2  με γκολ – ψαλιδάκι του Μάνου κοντά στο σημείο του πέναλτι.

Γήπεδο: Δημ. στ. Λιβαδειάς

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)

4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Ρεκβιασβίλι, Ζησόπουλος (76′ Σαβαντογκό), Μητρόπουλος (82′ Καραχάλιος), Στανόγεβιτς (61′ Μέλεγκ), Μαρκόβσκι, Νανγκίς, Γιακουμάκης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Κάστρο, Πάντελιτς, Μπουκουβάλας, Κάργας, Μιχαήλ, Αθανασιάδης (87′ Μάνος), Νικολιάς (90′ Γιάκος), Τζημόπουλος, Σεργκελασβίλι, Παμλίδης (80′ Αποστολόπουλος).

Γκολ: 77′ Νικολιάς, 95′ Μάνος

Κίτρινες: 35′ Μπουκουβάλας, 42′ Κάργας