Στην… ψηλότερη θέση το Ύπατο

0

Με άνεση και χωρίς ιδιαίτερο κόπο ο Α.Ο. Υπάτου πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Α.Ε. Λέρνας εκτός έδρας και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα της προτελευταίας αγωνιστικής βρέθηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και απ’ ότι φαίνεται εκεί θα τερματίσει σε μια καθ’ όλα επιτυχημένη χρονιά για την βοιωτική ομάδα που τερματίζει πίσω από τους πρωταγωνιστές της κατηγορίας Ασπρόπυργο, Καλαμάτα και Παναργειακό.

Για την ομάδα του Στάθη Σταθόπουλου σκόραραν οι Καράϊ, Ταυταρίδης και Σπανός.

Τώρα η ομάδα του Υπάτου έχει ως στόχο την κατάκτηση του κυπέλλου Βοιωτίας θέλοντας να ξεπεράσει στα ημιτελικά τον Αμβρυσσέα σε ένα παιχνίδι που θα γίνει την Τετάρτη στο γήπεδο του Αγίου Σπυρίδωνα για μια θέση στον τελικό.

Να πούμε ότι με την ομάδα του Ύπάτου ντεμπούτο έκανε ο νεαρός Μάριος Βάθης. Ο Στάθης Σταθόπουλος έδωσε το βάπτισμα του πυρός στον «πιτσιρικά» που είναι ανερχόμενο ταλέντο και από τους μοναδικούς «εκπροσώπους» του χωριού στην ομάδα.

Η Βοιωτική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο εκτός από τα δυο γκολ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα. Το 0-1 από τον Καράϊ και το 0-2 από τον Ταυταρίδη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέλαβαν κάποια πρωτοβουλία μειώνοντας σε 1-2 αλλά στη συνέχεια οι του Υπάτου συνέχισαν την πολύ καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας και το 1-3 με τον Σπανό.

Ύπατο: Σταυριανός, Δέδες, Οικονομόπουλος, Ευθυμίου, Λάμπρου, Γκούμας, Ταυταρίδης (50* Μητσόπουλος), Ντελέκος (87* Βάθης0, Μπερνιδάκης, Καντού (48* Σπηλιώτης), Καράϊ (46* Σπανός)

Στάθης Σταθόπουλος: «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι και πετύχαμε μια δίκαιη νίκη που μας φέρνει στην τέταρτη θέση. Είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο όπου πετύχαμε δυο γκολ και θα μπορούσα να πω πως το 0-2 του α’ μέρους δεν αντικατοπτρίζει τη συνολική αγωνιστική εικόνα που παρουσιάσαμε. Στην επανάληψη δεχθήκαμε ένα γκολ, ο αντίπαλος μας πίεσε για ένα δεκάλεπτο αλλά από κει και πέρα πήραμε και πάλι την πρωτοβουλία, πετύχαμε κι ένα τρίτο γκολ και θα μπορούσαμε να πετύχουμε και περισσότερα. Το μυαλό μας είναι τώρα στον ημιτελικό κυπέλλου»