Πρωταθλήτρια Φθιώτιδας η Αταλάντη & στη Γ’ Εθνική

0

Πρωταθλήτρια Φθιώτιδας για τη σεζόν 2018-19 αναδείχθηκε η Αταλάντη. Η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου για την 6η και τελευταία αγωνιστική των play-offs αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με το Νέο Κρίκελλο εκτός έδρας και κατέκτησε τον τίτλο αλλά και την άνοδο στη Γ’ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ο ΑΠΟ προηγήθηκε δυο φορές με γκολ των Πάππου και Μπουγιώτα, με την ομάδα του Γιάννη Αποστόλου να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με γκολ του Νίκου Λέντα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αταλάντη. Μετά από πάσα του Λυτάκη ο Τζιβελέκης βγήκε απέναντι από τον Τσαντήλα, έκανε το σουτ, με τον γκολκίπερ του Νέου Κρίκελλου να αποκρούει σε κόρνερ.

14′ Εκτέλεση φάουλ του Μπάρκα από τη μεσαία γραμμή, ο Πάππος έπιασε την κεφαλιά, με τον Τσαντήλα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

22′ Χλιαρό σουτ του Τζιβελέκη έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο Τσαντήλας που μπλόκαρε.

33′ Ο Κραβαρίτης πάσαρε στον Πάππο και αυτός με σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

39′ Πρώτη φάση για το Νέο Κρίκελλο στο ματς. Ο Γιάννης Λάππας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Μερμίγκη.

50′ Μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά, ο Νίκος Λέντας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για το Νέο Κρίκελλο.

53′ Ο Μπουγιώτας μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσαντήλα για το 1-2.

64′ Ο Κωνσταντίνου έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, με τον Τσαντήλα να αποκρούει.

92′ Ο Δημητρέλης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το Μερμίγκη να αποκρούει.

95’ Ο Λέντας με γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΝΕΟ ΚΡΙΚΕΛΛΟ (Γιάννης Αποστόλου): Τσαντήλας, Ν. Λάππας, Μάνδαλος (54’ Καυκιάς), Συγγούνης, Χαντζής (69’ Θεοχάρης), Παπανάγνος, Λατσούδας (72’ Δημητρέλης), Γ. Λάππας, Λέντας, Παπαναστασίου, Φλέσσας.

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Μερμίγκης, Σωτηρίου, Σακκάς, Μπάρκας, Καταραχιάς, Λυτάκης, Τσακανίκας, Κραβαρίτης (84’ Κλωτσοτήρας), Μπουγιώτας (58’ Κωνσταντίνου), Τζιβελέκης (90’ Τσανούλας), Πάππος (80’ Μιχαήλ).

Πηγή: starsports