Με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας στη Λιβαδειά

0

Με μεγάλη επιτυχία, αγωνιστική και οργανωτική, στέφθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας που διεξήχθη στην Λιβαδειά, το τριήμερο 19-20-21 Ιουλίου

Με την απονομή των μεταλλίων στους νικητές του αγωνίσματος “Eliminator”, το μεσημέρι της Κυριακής, 21 Ιουλίου, στο πανέμορφο χώρο των πηγών της “Ερκυνας” (“Κρύα”), ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας που διεξήχθη στην Λιβαδειά, το τριήμερο, Παρασκευή 19, Σάββατο 20 και Κυριακή 21/7, από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας , σε συνεργασία με την “Alter Bike Tours” και την υποστήριξη του Δήμου Λεβαδέων και της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας.

Στους αγώνες  έλαβαν μέρος 230 ποδηλάτες από 48 σωματεία όλης της χώρας, σε όλες τις κατηγορίες (άνδρες – γυναίκες, έφηβοι – νεάνιδες, παίδες – κορασίδες και masters) και έδωσαν συναρπαστικές μονομαχίες προσφέροντας πλούσιο θέαμα, σε μια πανέμορφη και πολύ απαιτητική διαδρομή, με εκκίνηση και τερματισμό την πλατεία στον μαγευτικό χώρο των πηγών της “Ερκυνας”.

Την Παρασκευή, 19/7, διεξήχθη το αγώνισμα του “Team Relay” (XCR – Σκυταλοδρομία), το Σάββατο, 20/7, του “ Cross Country” (XCO – Αντοχής) και την Κυριακή, 21/7, το πιο θεαματικό, του “Eliminator”.

Τους αγώνες παρακολούθησαν από κοντά πολλοί φίλοι του ποδηλάτου, τόσο στο χώρο των πηγών, όσο και στο βουνό όπου είχε «χαραχθεί» η ολοκαίνουργια διαδρομή.

Μεγάλος «πρωταγωνιστής» του τριημέρου ήταν ο Περικλής Ηλίας ο οποίος επικράτησε τόσο στο “Cross Country”, όσο και στο “Eliminator”.
Η Αλεξάνδρα Αδάμ του West Coast ήταν η νικήτρια στις γυναίκες στο αγώνισμα του “Eliminator” και η Κατερίνα Ελευθεριάδου (Βέλος) στο “Cross Country”.

Οι “Μαχητές” Πεύκων ήταν οι μεγάλοι νικητές στο “Team Relay”.

Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα, με την σειρά, ημέρα – ημέρα:

Παρασκευή, 19 Ιουλίου 2019

18:00’ Σκυταλοδρομία “Team Relay” (XCR)

Θριαμβευτές οι “Μαχητές” Πεύκων

Οι Μαχητές Πεύκων ήταν οι μεγάλοι νικητές στο αγώνισμα της Σκυταλοδρομίας (“Team Relay”) που διεξήχθη το απόγευμα της Παρασκευής, 19/7 και «άνοιξε την αυλαία» (πρεμιέρα) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ορεινής ποδηλασίας της Λιβαδειάς.

Η τετράδα των Δημήτρη Αντωνιάδη, Δήμητρα Πλεσιώτη, Άγγελου Αντωνιάδη και Αναστάσιου Κεσόγλου, κέρδισαν την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα της Σκυταλοδρομίας (XCR), με συνολικό χρόνο 01:13.19.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας με τους Περικλή Ηλία, Εμμανουήλ Γεωργούλη, Αλέξανδρο Καρούσο και Ειρήνη-Μαρία Καρούσου και στην τρίτη θέση ο Β.Α.Ο. με τους Ηλία Τσορτουκτσίδη, Ελένη-Δανάη Δαγκοπούλου, Αλέξανδρος Αθανασιάδης και Γεώργιος Γκλαβίνας.

Η τελική κατάταξη και οι συνθέσεις των ομάδων όπως αγωνίσθηκαν:

Α.Σ. Μαχητές Πεύκων 01:13:19

Πλεσιώτη Δήμητρα (Γ) 00:21:47, Αντωνιάδης Άγγελος (Ε) 00:20:11, Κεσόγλου Αναστάσιος (Π) 00:16:59, Αντωνιάδης Δημήτρης (Α) 00:14:22

Π.Σ. Κρόνος 01:14:15

Ηλίας Περικλής (Α) 00:14:35, Γεωργούλης Εμμανουήλ (Ε) 00:18:44, Καρούσος Αλέξανδρος (Π) 00:19:13, Καρούσου Ειρήνη-Μαρία (Ν) 00:21:43

Β.Α.Ο 01:17.09

Τσορτουκτσίδης Ηλίας (Α) 00:15:39, Δαγκοπούλου Ελένη-Δανάη (Γ) 00:26:24, Αθανασιάδης Αλέξανδρος (Π) 00:17:59, Γκλαβίνας Γεώργιος (Π) 00:17:07

Πρωταθλητές ο Περικλής Ηλίας και η Κατερίνα Ελευθεριάδου

Ο Περικλής Ηλίας ήταν ο μεγάλος νικητής στο αγώνισμα που διεξήχθη το Σάββατο, 21 Ιουλίου, την δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ορεινής ποδηλασίας.

Ο ποδηλάτης του Κρόνου Νίκαιας κέρδισε με μεγάλη διαφορά το αγώνισμα του XCO – Cross Country και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, με χρόνο 01:34.44.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Αντωνιάδης (Μαχητές Πεύκων) με 01:38.29 και στην τρίτη ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης (01:41.46).

Στις γυναίκες τον τίτλο κατέκτησε η Αικατερίνη Ελευθεριάδου (Βέλος) με χρόνο 01:35.22 ενώ στο βάθρο την ακολούθησαν η Αλεξάνδρα Αδάμ (West Coast) 01:39.41 και η Δήμητρα Πλεσιώτη (Μαχητές Πεύκων) 01:46.12.

Στους εφήβους κέρδισε ο Νικόλας Μουστακίδης (Μαχητές Πεύκων), στους παίδες ο Αναστάσιος Κεσόγλου (επίσης Μαχητές Πεύκων), στις κορασίδες η Ευαγγελία Ηλιάκη (Άτλας Ρεθύμνου), ενώ στους Mastersεπικράτησαν στην Α’ ο Αθανάσιος Καβουρτζικλής (Μαχητές Πεύκων) και στην Β’ ο Κωνσταντίνος Ορφανουδάκης (Τάλως Χανίων).

Κυριακή, 21 Ιουλίου 2019

“Eliminator” (XCE)

10:00’ – 12:30’: προκριματικά – τελικοί Άνδρες – Γυναίκες, Έφηβοι – Νεανίδες

13:15’: Απονομές.

Ο Ηλίας και η Αδάμ οι νικητές

Ο Περικλής Ηλίας του Κρόνου Νίκαιας στους άνδρες και η Αλεξάνδρα Αδάμ του West Coast στις γυναίκες, ήταν οι νικητές στο θεαματικό αγώνισμα του “Eliminator” που διεξήχθη την τρίτη και τελευταία αγωνιστική ημέρα, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ορεινής ποδηλασίας 2019.

Τον Περικλή Ηλία στο βάθρο ακολούθησαν ο Βασίλης Μαυριγιαννάκης (Τάλως Χανίων) και Ηλίας Τσορτουκτσίδης (ΒΑΟ) και στις γυναίκες η Ειρήνη-Μαρία Καρούσου (Κρόνος Νικαίας) Χρυσή Σταυγιανουδάκη (Τάλως Χανίων).

Πηγή: starsports